Činoherní studio bylo na severu centrem protikomunistického odporu

Ústí nad Labem - Činoherní studio v Ústí nad Labem slaví v těchto dnech jedno významné výročí. Přesně před dvaceti lety tady divadelníci začali stávkovat. Jejich scéna se rázem stala jedním z center revoluce. Historici možná za největší úspěch divadla známých herců označí představení z listopadu 1989. To, které se odehrálo v ulicích. Ústečtí divadelníci ale nezačali vzdorovat až v listopadu.

Už předtím se postavili proti zákazu hry Z Košic do Aše a ještě dál… „Zas po letech nám zakázali představení a to už divadlo nějak nabudilo,“ konstatoval jevištní mistr Josef Kadeřábek. 

Hra na jeviště nakonec stejně nesměla, jenže zákaz představení odsoudila veřejnost, přidali se dokonce dělníci z továren. „To, že se nás zastali dělníci, částečně vyrazilo dech i stranickým funkcionářům,“ upozornil tehdejší umělecký šéf divadla Petr Poledňák. 

V listopadu byli divadelníci v ulicích jako první. V prosinci se vrátili herci z ulic na jeviště. To už mělo ve městě hlavní slovo Občanské fórum, které členové souboru pomohli založit. Současným hercům Činoherního studia bylo v roce 1989 většinou kolem deseti let, přesto říkají: Moc dobře víme, že hrajeme v divadle, které se nebálo.

Činoherní studio - 1989
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24