Na letišti v Praze se kvůli požáru přes dvě hodiny nelétalo

Praha - Letiště v pražské Ruzyni na zhruba dvě a půl hodiny přerušilo provoz. Po požáru kabelů v prostorách řídicí věže byl z místa odvětráván kouř a dispečeři se na místo mohli vrátit až před 10:30. Informovali o tom mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí a Řízení letového provozu ČR (ŘLP) Richard Klíma. Podle Krejčí se omezení dotklo desítek letů, počet pasažérů nedokázala vyčíslit.

„Zrušeno bylo deset letů, odkloněno sedmnáct, především na letiště v Karlových Varech, Drážďanech a Berlíně,“ uvedla Krejčí. Do německého Düsseldorfu, jak bylo původně uvedeno, lety odkláněny nebyly. Další desítky linek z Prahy nabíraly zpoždění i během dne, lety byly v souladu s letovým řádem přibližně od 15:00.

Výluka ruzyňského letiště zkomplikovala život několika stovkám cestujících, kteří museli ve frontách čekat na náhradní lety. Zastavení provozu způsobilo i horké chvilky leteckým dopravcům, kteří museli hledat pro své pasažéry náhradní lety.

Eva Krejčí, mluvčí Letiště Praha:

„Jedná se o mimořádnou situaci, opravdu se nestává každý den, aby letiště přerušilo provoz.“

Řídicí věž v Ruzyni obsluhují zaměstnanci ŘLP. „Krátce před půl jedenáctou se zaměstnanci mohli k řízení provozu vrátit a obnovili jsme provoz,“ řekl Klíma. Dodal, že hořelo napojení na záložní bateriové zdroje a systémy pro navádění letadel nejsou poškozeny. „Co se týče škod při požáru, ty budou ještě předmětem vyšetřování. Co se týče škod způsobenými přílety a odlety, tam to bude záležet na jednání s letištěm a s leteckými dopravci,“ vysvětlil Klíma. 

Požár nové kabeláže vypukl kolem čtvrt na šest ráno, uvedla Krejčí. Podle Klímy byl kvůli šířícímu se kouři prostor řídicí věže vyklizen před 8:00. Letadla tak podle mluvčí z letiště nemohla startovat a přistávat od 7:55 do 10:30. Klíma upřesnil, že letadla, která už byla na cestě, byla odkloněna podle požadavků aerolinek buď do jiné destinace, nebo se musela vrátit.

Řízení letového provozu
Řízení letového provozu
Více fotek
  • Řízení letového provozu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125125.jpg
  • Letiště Praha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/135/13429.jpg
  • Hasiči na pražském letišti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125124.jpg