Topolánek: Změna vedení ODS by katapultovala k moci ČSSD

Praha - Změna vedení ODS před volbami by byla cestou do pekel, uvolněním cesty k moci pro předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a TOP 09. Předseda ODS Mirek Topolánek to dnes uvedl v zahajovací řeči 20. kongresu ODS. Topolánek ale připustil, že po volbách se generační výměně ve vedení Občanské demokratické strany nebrání, nyní ale podle něj žádný potenciální nástupce není. „Nemáme právo být ubrečení, ublížení, zklamaní. Alespoň ne dlouho,“ apeloval od řečnického pultu na občanské demokraty ve svém emotivním projevu předseda Topolánek.

Mandát podle něj dostalo vedení na dva roky a měnit management v této chvíli by znamenalo zamířit do opozice. „V lepším případě je to cesta do pekel, v tom horším i dál,“ dodal.

Mirek Topolánek

„Kvůli boji o pozice, míříme do opozice, v tom lepším případě je to cesta do pekel. V tom horším i dál ano možná až tam.“

Topolánek zopakoval s důrazem, že viníkem frustrace a nedůvěry občanů v politiku je předseda ČSSD Jiří Paroubek, který stojí za svržením vlády uprostřed předsednictví a zabráněním předčasným volbám. Topolánek varoval před úprkem od vlastních priorit a před uvažováním nad případnou velkou koalicí s ČSSD. „Co si od toho kdo slibuje? Že ho vítězný Paroubek vezme jako junior partnera do koalice místo komunistů? Děkuji pěkně, takovou budoucnost pro ODS a tuto zemi opravdu nechci,“ zdůrazňoval Topolánek.

Topolánek snící

Vlastní náhled na situaci v ODS vyjevil předseda ODS příměrem dvou snů. V jednom byla strana silná a sebevědomá, nakonec se ale ukázalo, že nejde o ODS, ale o americké republikány. V druhém přirovnal současnou českou politickou scénu na jedné straně k velrybám, které ztratily vůli žít a dobrovolně se rozhodly hledat smrt na mělčině, a velrybářům na straně druhé. „Velryby chtěly v jakémsi momentu zpět na moře, bylo však pozdě, příliv je hnal na břeh, kde stáli lovci. Ke krvavé práci jim na břehu hrály dvě kapely. Kapelník té jedné měl na tvídovém saku moje příjmení. Ne, ne, tam není napsáno Topolánek, tam je Top a nějaké číslo. Druhá muzika byla odporně znějící dechovka a kapelník měl oranžovo-rudý plášť koňských handlířů. Hráli falešně a i tak vypadali…,“ vyjevil svůj strašidelný sen Topolánek členům kongresu.

Projev předsedy ODS Mirka Topolánka na 20. kongresu strany
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24