S Topolánkem za jeden provaz, někteří však stále stojí stranou

Praha - Pro některé delegáty kongres skončil ještě před zprávou předsedy Mirka Topolánka, protože to nejdůležitější se pro ně odehrálo již ve chvíli, kdy se rozhodlo, že tento kongres nebude volební a že s velkou pravděpodobností ani nevyvolá další kongres, který by se měl konat v únoru a kde by Mirek Topolánek musel obhajovat svoji funkci. Nicméně o svolání volebního kongresu se ještě rozhodovat bude. Topolánkovi odpůrci to asi navrhnou v usneseních kongresu. Šance však mají malé. Delegáti nyní projednávají dokument Vize 2020. 

Topolánkův projev byl podle politologů možná příliš dlouhý, on sám jako předseda strany tak dlouhý projev pravděpodobně ještě nikdy neměl. Ti, kteří stojí za Topolánkem ho považují za velmi podařený, protože předseda ODS v něm ukázal svoji sílu. Ostatní jej příliš neposlouchali a jejich názor, že ODS v čele s Mirkem volby nevyhraje, to asi nezmění. Na Topolánkův projev ostře reagoval například i místopředseda Petr Gandalovič. Ostatní místopředsedové pak varovali před novým kongresem, který by měnil vedení.

Michal Klíma jej označil za vyrovnaný, Vladimíře Dvořákové ale připadal „dost bezobsažný“ kvůli tomu, že Topolánek v něm při představování programových vizí uváděl spíše výzvy a otázky.

Vodrážka: My máme Mirka Topolánka 

První místopředseda ODS David Vodrážka se v projevu na kongresu vypořádal s urážkou, kterou ho nedávno veřejně počastoval Mirek Topolánek. V médiích politika z Prahy 13 nazval „blbem z Horní Dolní“. Podle Vodrážky ODS potřebuje předsedu, který musí umět nabídnout vizi, musí se osvědčit, vyhrávat volby, být osobností evropského, světového formátu, ale také kontrolovat svá slova. „Předsedu, který bude vždy a za všech okolností kontrolovat svá slova, nevypustí nemístnou poznámku, takového nemáme. Předsedu, který je konsensuálním komunikátorem, takového nemáme. Předsedu, který jezdí o dovolené chalupařit k nám do Horní Dolní, takového věru nemáme. Máme ale Mirka Topolánka, který nás v mnohém štve, ale splňuje vše, co má mít. Má srdce, má schopnost vést ODS dál,“ konstatoval Vodrážka za potlesku publika. Svému stranickému lídrovi věnoval „sebereflexní vestu“, která mu prý někdy chybí.

Další místopředsedové ODS naopak varovali před novým kongresem, který by měnil vedení. Byl by to podle nich politický hazard, protože strana by se nestihla připravit na jarní sněmovní volby. Petr Bendl, Ivan Langer i Petr Nečas sice hovořili o špatné atmosféře ve straně, ODS se podle nich ale nyní musí soustředit na volby.

Nečas zdůraznil, že strana musí být důvěryhodnější v boji proti korupci, jinak voliče nepřesvědčí. Nečas v rozhovoru pro ČT reagoval na kritický projev Petra Gandaloviče a vzkázal mu, že by si měl zamést před vlastním prahem. „To, co je před Gandalovičovým prahem nejsou smítka, ale hned několik vysypaných popelnic.“

Langer: Pojďme táhnout za jeden provaz

Místopředseda strany Ivan Langer věří, že zvítězí racionalita a fakt, že ODS potřebuje tento kongres jako start k novým volbám, „že tedy kongres bude programově ideový a že jeho hlavním výstupem bude i přes kritiku, kterou si musíme říct navzájem dokument Vize 2020, jakási předzvěst volebního programu pro květnové volby 2010.“ Tak Langer reagoval na dosavadní průběh kongresu pro ČT. 

Langer by velmi nerad, aby se ODS před volbami sešla ještě jednou k tomu, aby potvrdila či zvolila vedení strany. "Rozumím těmto hlasům, považuji je za projev emočního náhledu na věc, ale ten pragmatismus a racionalita a profesionalita mně říká, že vyjdeme-li teď relativně sjednoceni, vydáváme se na cestu ne zcela jistou. Pokud bychom se měli scházet ještě v únoru, několik málo týdnů před volbami, je jistá cesta k neúspěchu." 

Němcová: Má-li problémy se sny, má jít k psychoanalytikovi

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová poukázala v rozhovoru pro ČT na to, že Topolánkovy sny do projevu na úvod kongresu nepatří. Zmínka o Němcové jako Topolánkově noční můře se místopředsedkyně sněmovny osobně sice nedotkla, nicméně jí to vadilo principiálně. „Jako slovo předsedy na úvod kongresu mi to připadá jako chyba. Má-li problémy se sny, má jít k psychoanalytikovi, a ne na kongres,“ podotkla Němcová. 

Skutečnost, že ti, kteří chtěli nějakou změnu, tak neuspěli, se podle ní dala předvídat již ve chvíli, kdy se hlasovalo o tom, zda bude možné uplatnit tajné hlasování, což na každém místním sněmu je úplně normální. „Je fakt, že se asi někteří lidé bojí přihlásit ke své myšlence otevřeně, což já nejsem. Z toho se dalo usuzovat, že to takhle dopadne.“

Stále je ještě ve hře, že by delegáti svolali na začátek roku 2010 volební kongres. Pokud by tomu tak bylo, Němcová by kandidovala: „Pokud bude volební kongres svolán, říkala jsem to již několikrát, budu-li mít oporu, budu kandidovat.“

David Vodrážka
David Vodrážka
Více fotek
  • David Vodrážka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125143.jpg
  • Kongres ODS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125144.jpg
  • Ivan Langer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125140.jpg
  • Miroslava Němcová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1252/125141.jpg