Gandalovič se pustil do Topolánka a nebral si servítky

Praha - Místopředseda ODS Petr Gandalovič dnes na 20. stranickém kongresu ostře kritizoval předsedu Mirka Topolánka za jeho nedostatečnou komunikaci se straníky a nedbalou přípravu programového dokumentu Vize 2020. Gandalovič patří mezi ty členy ODS, kteří by si přáli svolání mimořádného volebního kongresu ODS v únoru 2010. Ve své řeči však přímo nenavrhl, aby o jeho uspořádání delegáti nynějšího kongresu rozhodli.

Střela do vlastní nohy

Topolánkovy kritické výroky, kterými upozornil na nakupování „černých duší“ a údajnou moc „kmotrů“ v regionálních organizacích, označil Gandalovič za „střelení se do vlastní nohy“. Zástupce severočeské organizace ODS připomněl, že vždy proti podobným praktikám vystupoval, a proto i nyní podporuje návrh vedení strany na příslušnou změnu stanov. S vlivem podnikatelské lobby, údajných „kmotrů“ to podle Gandaloviče ale není tak zlé, jak tvrdí Topolánek. V očích místopředsedy jde o hledání zástupných argumentů.

„Obviňovat některé regiony, že mají vydiskutovaný názor, se kterým na kongresu vystupují, je stejně absurdní jako obviňovat jiné regiony, které hlasovaly jako jeden muž proti zařazení takové samozřejmosti, jako je tajné hlasování,“ poznamenal Gandalovič.

Gandalovič se zastavil i u způsobu Topolánkovy komunikace

„Kolik věcných otázek bylo za poslední období, ať již v naší vládě, nebo v Parlamentu, rozhodnuto, aniž bychom je v členské základně projednali?“ zeptal se také místopředseda občanských demokratů. Připomněl, že mnohdy nebyli informování ani starostové a ti, kterých se to týká. „Je samozřejmě těžké všechno projednávat se všemi členy strany. Nová technika nám však už dnes umožňuje pořádat různé videokonference i SMS ankety,“ poznamenal. Připomněl také, že Topolánek mnohdy odmítá své kolegy z výkonné rady ODS informovat o konkrétních záležitostech s tím, že by věc vyzradili do novin. „Takový nedostatek respektu k vlastním voleným představitelům je do budoucna nepřijatelný. Navíc často se ta věc do médií stejně dostala přímo z grémia nebo z takzvaného okolí předsedy,“ řekl Gandalovič.