Vláda bude řešit prodej léků s pseudoefedrinem

Praha - Vláda bude v pondělí znovu řešit režim prodej léků s pseudoefedrinem, často zneužívaných k výrobě drogy pervitin. Když Úřad pro ochranu osobních údajů v říjnu zakázal sbírat data o pacientech, přišli lékárníci o možnost kontrolovat, kolik krabiček už si pacienti odnesli z jiných lékáren, a to povzbudilo zájem narkomanů. Proto z řad lidovců přišla poslanecká novela na vydávání léků s pseudoefedrinem pouze na recept.

„Pokusím se ODS přesvědčit k tomu, abychom hlasovali pro výdej léků s pseudoefedrinem na lékařský předpis,“ oznámil místopředseda zdravotního výboru Boris Šťastný. „Budeme podporovat jakékoliv omezení v této republice, které povede k tomu, že se zásadním způsobem sníží dostupnost těchto léků na našem trhu,“ podpořil ho ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Někteří lékárníci by léky s pseudoefedrinem, mezi které patří například Modafen, Nurofen StopGrip nebo Panadol Plus Grip, nejraději zrušili úplně. „Polovina delegátů sjezdu České lékárnické komory vyjádřila souhlas s tím, že by ten preparát vůbec nebyl registrován a vymizel by z trhu,“ prohlásil prezident komory Stanislav Havlíček.

Mohlo by dojít k omezení prodeje

Na to ale odmítavě reagují ze Státního úřadu pro kontrolu léčiv. „Převodem léčivých přípravků s pseudoefedrinem do skupiny na recept by došlo k významnému omezení dostupnosti podpůrné léčby chřipkových onemocnění,“ uvedla mluvčí Hana Heringová. V současnosti se tak snaží domluvit s Úřadem pro ochranu osobních údajů na obnovení kontrolovaného prodeje omezeného množství krabiček na osobu. I sami předkladatelé novely tak budou prodej pseudoefedrinových léků na recept vyžadovat hlavně v případě, že se nepodaří obnovit jejich prodej s omezením.

Prodej léků
Prodej léků