Do Česka míří dalších 90 tisíc vakcín proti chřipce

Brno - Do Česka by mělo po 4. prosinci dorazit dalších minimálně 90 tisíc vakcín proti prasečí chřipce. Na sjezdu České lékařské komory (ČLK) v Brně to dnes řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Toto množství by bylo zhruba stejné, jako je k dispozici nyní před první vlnou očkování, která má začít od pondělí. Ministerstvo zároveň v pondělí zveřejní právní stanovisko, podle kterého by v daných případech stát mohl převzít právní odpovědnost za nežádoucí účinky očkování.

Nyní se po republice rozváží asi 95 tisíc vakcín, které do země dorazily v úterý. „Předpokládám, že po 4. prosinci bude k dispozici minimálně stejný počet očkovacích látek jako v tuto chvíli,“ řekla Jurásková po svém vystoupení na sjezdu ČLK. Z další vlny vakcín budou podle ní v první řadě očkováni chronicky nemocní, u nichž je nutné dodržet dvoudávkové očkovací schéma. V další skupině budou další chronicky nemocní pacienti a zbytek zdravotníků, kteří se budou chtít nechat očkovat. „Teprve poté, jestli nějaké vakcíny zbudou, i z té druhé dávky budou očkovány osoby důležité pro chod státu,“ dodala.

Někteří lékaři dnes na sjezdu vyjádřili obavy, zda stát převezme odpovědnost za případné negativní vedlejší účinky vakcíny na očkované osoby. Ministerstvo v pondělí na webu zveřejní stanovisko právníků, podle kterých existuje cesta, jak a ve kterých případech stát odpovědnost převezme. Podle Juráskové stát nakoupil vakcínu a nese za ni zodpovědnost vyplývající i ze smlouvy s farmaceutickou firmou, od níž ji koupil. „Lze najít právní cestu, jak odpovědnost na stát vrátit zpět ve chvíli, kdy se ukáže, že vakcína má vedlejší účinky, ze kterých plyne některá náhrada,“ podotkla ministryně. Zároveň dodala, že výskyt vedlejších účinků nepřevyšuje jiná očkování.

Prasečí chřipka v Česku:

Virem prasečí chřipky v Česku do pátku prokazatelně onemocnělo 633 lidí, od minulého týdne přibylo 147 nakažených. Virus už v Česku převažuje podle hygieniků nad běžnou chřipkou. Zatím zemřeli čtyři lidé, kteří měli prasečí chřipku, u jednoho z nich ale byla příčinou úmrtí leukemie. Většina onemocnění však měla stále velmi mírný průběh.