Zaorálek vidí ODS ve studené válce, Vondra kroutí hlavou

Praha - Představitelé ODS na jejím kongresu oživovali podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka stereotypy studené války proti všem, což znemožňuje dohodu na české zahraniční politice. Zaorálek to uvedl v diskusním pořadu Partie televize Prima. Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) označil tvrzení o studené válce za „absolutní nesmysl“.

Projevy na kongresu ODS jsou podle Vondry v zásadě vnitrostranickou debatou a nesouvisí se schopností ODS se dohodnout o některých základních zahraničněpolitických záležitostech. Podotkl, že ODS je proevropská strana, ale vždycky hájila sebevědomější přístup vůči Bruselu. Pohled ČSSD na evropskou politiku se Vondrovi „někdy zdá identický s tím, jak komunisté přistupovali k tomu, co přichází z Moskvy“. „Těžko můžu souhlasit s tím, aby cílem našeho působení v Evropě bylo přesvědčit všechny, aby nosili modrou kravatu se žlutými hvězdičkami,“ uvedl také Vondra.

Lubomír Zaorálek:

„Kongres ODS byl opět to čechrání modrých peříček. Kongres ODS v zahraniční politice je opakování těch starých stereotypů, to přežívání myšlení studené války a války proti všem, proti Rusku, proti Bruselu, proti (Baracku) Obamovi, proti Americe… Je to neštěstí.“

Předseda ODS Mirek Topolánek na kongresu ve svém projevu varoval jak před silnou EU, tak před příklonem k Rusku. „Centralistická unie je pro nás potenciální hrozbou. Závislost na Rusku je pro nás hrozbou aktuální,“ uvedl Topolánek. Za hlavní zájem označil udržet pozornost USA k Evropě. „Dosavadní přístup nové americké administrativy, která více sází na vztahy s Ruskem a Asií, je pro nás nebezpečný,“ uvedl.

Vondra a Zaorálek se nicméně shodli na tom, že je třeba posilovat vliv ČR v EU, pomoci zabránit ochranářským tendencím jednotlivých zemí kvůli společnému trhu, zajistit energetickou bezpečnost a zabývat se kontrolou imigrace kvůli tlaku jihoevropských zemí.