Lékařská komora žádá změnu zákona o zdravotním pojištění

Brno - Česká lékařská komora (ČLK) požaduje zásadní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Komora se na tom dohodla na sjezdu v Brně. Lékařům a zdravotnickým zařízením by měla mimo jiné zajistit trvalý smluvní vztah na dobu neurčitou se zdravotními pojišťovnami, který by bylo možné ukončit pouze ze zákonem stanovených důvodů. Podle prezidenta komory Milana Kubka je to ale úkol až pro vládu, která vzejde z voleb v příštím roce.

Lékaři provozující soukromou praxi by tak například měli mít možnost své ordinace prodávat a odkazovat dědicům včetně smluv se zdravotními pojišťovnami bez výběrových řízení. To by mělo platit i pro zdravotnická zařízení, která provozují fyzické osoby. Novela by podle představ ČLK zavedla závaznost výsledků výběrových řízení pro zdravotní pojišťovny.

Pavel Horák, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny

„Já to beru jako taková zbožná přání. Všechna usnesení se naráž splnit nedají.“

Komora požaduje také zřízení dohodovacího řízení o minimálních standardech péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, a to za účasti ČLK. „Definování standardů zdravotní péče umožní vytvořit komerční připojištění a po tom my dlouho voláme,“ řekl Kubek. Spoluúčast pacientů na úhradě zdravotní péče je v Česku 15,5 procenta v hotovosti, což je podle něj poměrně hodně. „Nelze ji donekonečna zvyšovat, je na hranici sociální únosnosti. Ale je možné umožnit lidem, aby se připojistili,“ dodal.

Nynější sněmovna se zákonem zabývat nebude

Komora také žádá, aby ceny odvozené ze Seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami byly definovány jako nepodkročitelné minimální úhrady. Zdravotní pojišťovna by tak nesměla platit žádnému zdravotnickému zařízení méně. Novela ale bude podle prezidenta ČLK tématem pro novou sněmovnu a novou vládu vzešlou z jarních voleb.

„V dané chvíli tato sněmovna takto závažný zákon přijímat nebude,“ míní Kubek. Aktuálně podle něj musí lékaři spíše řešit dopady Janotova protikrizového balíčku. Ten podle ČLK naopak krizi prohloubí a zavleče ji i do zdravotnictví například tím, že snížením platů státních zaměstnanců klesne i výběr zdravotního pojištění, a ubude tak peněz na zdravotnické výkony.

Smlouvy o pojištění
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24