Vánoční strom pro Prahu pochází z Krkonoš, rozsvítí se za týden

Praha/Herlíkovice (Krkonoše) – Letošní vánoční strom pro pražské Staroměstské náměstí dorazí z Herlíkovic na Vrchlabsku. Šestadvacet metrů vysoký a sedmdesát let starý smrk ztepilý dnes pokáceli dřevorubci, do metropole dorazí v noci z 23. na 24. listopadu. Hlavní město jej slavnostně rozsvítí 28. listopadu v předvečer první adventní neděle.

Smrk si vybrala sama organizátorská společnost Taiko. Podle šetření brněnských dendrologů je vytypovaný smrk zdravý, z bezpečnostních důvodů musel být ale o čtyři metry zkrácen. „Musely se ořezat větve a zkrátit kmen, aby se vešel do díry na Staroměstském náměstí. Má 52 centimetrů v průměru,“ řekl dřevorubec Rudolf Slavík.

Ve stejný den, kdy bude rozsvícen vánoční smrk, začnou i staroměstské trhy. Na hlavním historickém náměstí Prahy potrvají do 3. ledna 2010. Na Václavském náměstí začnou 29. listopadu a skončí 10. ledna 2010. Prodejní domky budou otevřeny každý všední den od 9 do 19 hodin, o víkendu pak od 9 do 20 hodin. Stánky s občerstvením mohou mít otevřeno až do půlnoci.

Vedle stánků s vánočním zbožím bude součástí staroměstských trhů dílna lidových řemesel, určená především dětem. Chybět nebudou ukázky vánočních tradic, loutkové divadlo, zdobení vánočního pečiva či výroba ozdob a vánočních přání. Milovníci tradičních vánočních koled a melodií si je budou moci poslechnout v podání dětských souborů, chybět nebudou ani adventní zpěvy v podání zahraničních souborů.

/*json*/{"map":{"lat":50.0878088467,"lng":14.4210577011,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Přeměřování vánočního stromu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24