Prasečí chřipka si v Česku vyžádala další oběť

Valašské Meziříčí - Česko má čtvrtou oběť prasečí chřipky. V nemocnici ve Valašském Meziříčí dnes zemřel pětačtyřicetiletý cizinec nakažený tímto virem. Informoval o tom mluvčí nemocnice Tomáš Želazko. „S největší pravděpodobností je důvodem úmrtí právě virus H1N1, u muže nebyla prokázána žádná jiná nemoc,“ uvedl mluvčí.

Muž byl do nemocnice přijat v úterý 10. listopadu. „Stav muže byl po celou dobu velmi vážný a bohužel to skončilo tragicky. Muž byl po celou dobu v izolaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, přičemž veškerý postup nemocnice i personálu byl pod kontrolou krajské hygienické stanice,“ řekl mluvčí. Další pacient s prasečí chřipkou podle Želazka leží v izolaci na anesteziologicko-resuscitačním oddělení nemocnice. Jeho stav se prý zlepšuje.

V Česku jde celkem o pátý případ úmrtí v souvislosti s nákazou. Čtyři lidé včetně toho ve Valašském Meziříčí zemřeli na prasečí chřipku, jeden člověk na leukemii, která byla v jeho případě prvotní příčinou smrti. Valašskomeziříčská nemocnice kvůli prasečí chřipce už 12. listopadu vyhlásila zákaz návštěv. Není časově omezen a bude platit do odvolání.

Ve Zlínském kraji tento týden nemocnost překročila hranici epidemie, když akutním respiračním onemocněním trpělo k pátku 2332 lidí na 100 tisíc obyvatel. Hygienici proto doporučili lůžkovým zařízením a ústavům sociální péče zákaz či omezení návštěv. Ten už platil kromě nemocnice ve Valašském Meziříčí i ve Vsetíně. Nově návštěvy zakázaly od 23. listopadu například nemocnice ve Zlíně a Kroměříži.