Organizace starající se o postižené bojují o přežití

Praha - Společnost pro ranou péči, která pomáhá rodičům dětí s kombinovaným postižením, slaví 20 let. Za tu dobu se starala o víc než dva tisíce rodin. Jenže nyní se začíná potýkat s problémem, co bude příští rok. V návrhu státního rozpočtu totiž chybí na sociální služby skoro 4 miliardy korun.

Šestiletý Jakub se kvůli přidušení při porodu narodil s vážným postižením - mozkovou obrnou a epilepsií. Téměř se nehýbe, má centrální poruchu zraku. Asistentka ze společnosti pro ranou péči začala rodině pomáhat, když bylo chlapci půl roku. Asistentka dochází do rodiny pravidelně každý měsíc a učí rodiče nové metody péče o postižené dítě. Navíc rodiny, které spojuje péče o podobně postižené děti, se pravidelně setkávají. „Nám jde o to, aby si dovedli rodiče poradit. Aby v té situaci, kdy si to dítě nechávají doma, kdy přebírají tu zodpovědnost, že se o něj budou starat, aby na to nebyli sami,“ vysvětluje Terezie Hradilková, ředitelka Společnosti pro ranou péči. 

Společnost pro ranou péči a podobné organizace však teď hrají o přežití. Návrh státního rozpočtu na příští rok totiž počítá pro sociální služby jen se třemi miliardami korun. Pro srovnání letos to byl víc než dvojnásobek. Ministerstvo práce a sociálních věcí však se škrty nesouhlasí a o navýšení částky chce ještě vyjednávat. Podle tiskové mluvčí ministerstva jde o to, aby v ideálním případě odpovídaly dotace výši letošního roku. Kolik peněz poskytovatelé služeb nakonec dostanou, však bude jasné nejdřív v prosinci, až státní rozpočet schválí poslanci.

Společnost pro ranou péče
Společnost pro ranou péče