Češi poobědvali s rodinou od vedle

Praha - Desítky českých rodin zažily netradiční oběd. V rámci projektu Rodina od vedle zasedly ke stolu s cizinci, kteří v tuzemsku dlouhodobě žijí. Akci už pošesté pořádalo sdružení Slovo 21. Organizátoři se snaží propojit rodiny, které si jsou blízké věkem, stejně starými dětmi, profesí nebo zájmy. Lépe pak naleznou společná témata a mohou i v budoucnu rozvíjet nové přátelství. Někde byli hostitelé Češi, jinde vařili cizinci.

Na začátku byly možná rozpaky. Jakmile však zasedli ke stolu, nervozita opadla. Rodina Karolíny Šípalové přivítala k obědu hosty z Mongolska. Nikdy předtím se neviděli, řeč přesto nestála. Hlavně čeští hostitelé měli plno otázek, zajímalo je, jaký je život v Mongolsku a jak se cizincům žije v Česku. „Jídlo - to jsme se trochu netrefili, protože v Mongolsku si potrpí na maso, nakonec ale ochotně snědli i moje zeleninové menu,“ podotkla Šípalová. I když rodina Altanchuik přijela do Prahy z Ulanbátaru už před sedmi lety, na návštěvě u Čechů byla poprvé.

Tak trochu jinak poobědvala v neděli v Česku stovka rodin. Například v Českých Budějovicích připravili Khvustovi pro své české hosty bohatý stůl plný ukrajinských pochoutek. Nechyběl ani tradiční přípitek vodkou.

Jak v Praze, tak na jihu Čech společný oběd vyšel, příležitost poobědvat s rodinou od vedle budou mít češi i cizinci zase za rok. Od roku 2004 se projektu zúčastnilo již 652 rodin, polovina českých a polovina ze zahraničí.

Přípitek české a mongolské rodiny v projektu Rodina od vedle
Přípitek české a mongolské rodiny v projektu Rodina od vedle