Dneškem začíná v Česku očkování proti prasečí chřipce

Praha - Ode dneška se očkuje proti prasečí chřipce. Injekci ale budou dostávat jen dospělí, pediatři zatím očkovat nebudou. Nejsou totiž hotové testy pro použití u dětí. Na řadu přijdou nejprve chronicky nemocní a doktoři. Další zásilka vakcín by měla do Česka dorazit na začátku prosince. Každý praktický lékař dostane jednu lahvičku s deseti dávkami pandemické vakcíny a dvacet balení antivirotika Tamiflu.

„Ministerstvo zdravotnictví bude do budoucna vždy doporučovat spíš rozšíření těch rizikových skupin pacientů než volný prodej vakcíny. Jsem přesvědčená, že jich tak velký dostatek nemáme,“ prohlásila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Pojišťovny teď zaslaly lékařům seznamy, ve kterých jsou jména lidí, kteří by měli být obesláni, aby se dostavili k očkování proti pandemické chřipce.

Vir H1N1 podle hygieniků převažuje nad běžnou chřipkou. Prasečí chřipkou v Česku prokazatelně onemocnělo k pátku 633 lidí a nemoc si vyžádala už pět obětí. Tou poslední je pětačtyřicetiletý Moldavec. Podle lékařů z valašskomeziříčské nemocnice netrpěl žádnou jinou nemocí. „Léčil se zhruba týden sám doma, ten průběh byl tak těžký kvůli tomu, že to nebylo zachyceno včas. K nám už přišel ve stadiu velice těžkého zápalu plic,“ potvrdil ředitel nemocnice ve Valašském Meziříčí Milan Leckéši.

Ministerstvo by dnes mělo na svém webu zveřejnit, ve kterých případech převezme odpovědnost za vedlejší účinky. Právě ty jsou podle průzkumu společnosti Aspectio jedním z důvodů, proč se většina Čechů nechce proti prasečí chřipce nechat očkovat.