Léky s pseudoefedrinem budou možná jen na občanku

Praha - Léky na nachlazení s obsahem pseudoefedrinu budou možná brzy dostupné pouze po předložení osobního dokladu. Vláda do dvou týdnů připraví návrh, který by to umožnil. Kabinet dnes vydal neutrální stanovisko i k návrhu, který předložil lidovec Ludvík Hovorka spolu s kolegy. Ti navrhují, aby léky s obsahem pseudoefedrinu byly pouze na recept. Pacienti by je tak mohli získat pouze po návštěvě lékaře. Podle premiéra Jana Fischera bude nový předpis formulován tak, aby k němu úřad na ochranu soukromí něměl výhrady. Nezávisle na stanovisku vlády rozhodne o poslaneckém návrhu i Parlament. Autoři přitom novelu navrhují schvalovat zrychleně už v prvním čtení.


 

Získat surovinu pro výrobu pervitinu lze u léků s pseudoefedrinem poměrně jednoduchou chemickou procedurou. V laboratořích drogových výrobců tak končí až 80 procent z prodaných balení. Jen za poslední čtyři roky stoupla v ČR spotřeba léků s pseudoefedrinem o 380 procent. Nejnebezpečnější zneužití platí u Modafenu, Nurofenu stop grip, Panadolu plus grip a Paralenu plus.

Stát přitom už na výrobce drog našel páky – od května do října se spotřebitelé zmíněných léků centrálně evidovali: Lékárník si mohl vyžádat od kupujícího osobní údaje a zkontrolovat v centrální databázi, jestli už v jiné lékárně nenakoupil nadměrné množství léků. Poptávka tehdy klesla o 75 procent. Centrální databáze kupujících se ale nelíbila Úřadu na ochranu osobních údajů, který rozhodl, že se musí smazat. Proti byla i Česká lékárnická komora. Ihned po říjnovém uvolnění prodeje ale zaznamenaly lékárny opět zvýšený zájem narkomanů a obchodníků s drogami o tyto léky.

Lékárníci mohou i nadále ověřovat totožnost člověka kupujícího léky s pseudoefedrinem, neměli by mu ale prodat více než 30 tablet. Nemohou ale už využít centrální databázi a ověřit si, jestli si už nekoupil tabletky v jiné lékárně. Evidenci vedou jen o svých prodejích. V centrálním úložišti dat jsou dnes pouze údaje z elektronických receptů.

Ministerstvo zdravotnictví nyní hledá nový způsob, jak nákupu léků s pseudoefedrinem zamezit, a to úpravou zákona o léčivech. „Je nutné přesně specifikovat ochranu dat, která zpracováváme, jejich rozsah, kompetence a zmocnění Státního ústavu pro kontrolu léčiv. A jmenovat osoby, které do tohoto úložiště mají přístup,“ řekla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Spotřeba léků s pseudoefedrinem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24