Další ryba z rybníku plzeňských práv: Bémův zástupce Jančík

Praha – Podezření na neprůhledné studium na právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni nově visí i nad Milanem Jančíkem. Stávající starosta Prahy 5 a od 10. listopadu také místopředseda pražské ODS má ve výkazech katedry obchodního práva u svého jména jen prázdné kolonky, kdežto v elektronickém systému jsou zapsané čtyři zápočty a dvě zkoušky. S odvoláním na rektora ZČU Josefa Průšu o tom informovaly Lidové noviny. Jedná se o stejný problém jako v případě další členky ODS, chomutovské primátorky Ivany Řápkové, které byly do systému zapsány zápočty z trestního práva, v listinách katedry však rovněž uvedeny nejsou.

Zápis do studijního systému provedla v obou případech studijní referentka po předložení kopie indexu. Rektor Průša však upozornil, že referentka by měla vycházet především z podkladů dané katedry. Podle hlavy ZČU si oba politici byli vědomi toho, že je jejich studium nekorektní: „Z etického hlediska je to bez debat. Jde o to, zda je to právně postižitelné.“ Univerzita si proto najala advokáta Karla Čermáka, který má prověřit, zda a jakým způsobem lze tituly odebírat.

Starosta Prahy 5 Jančík se Lidovým novinám k tématu odmítl vyjádřit a prostřednictvím svého tiskového mluvčího se odvolal na tiskové zprávy z letošního podzimu. „Řádně jsem studoval od roku 2000 do roku 2004. Využil jsem možnosti kontrakce třetího a čtvrtého ročníku. Uráží mě, že někdo zpochybňuje mé studium a budu se proti těmto pisálkům opět bránit právní cestou,“ píše Jančík ve zprávě z 30. září.

Komentuje také výskyt svého jména v mediálních seznamech plzeňských turbostudentů. „Televize Prima, pořad Reportéři České televize i někteří novináři při honbě za senzací neváhají točit a psát nevyvážené a tendenční reportáže a články, aniž by si ověřili získané informace, které nemusí ve všech případech být pravdivé,“ píše se v tiskové zprávě z 2. října.

0Milan Jančík je kontroverzní osobou a mocnou postavou pražské politické scény. Jeho bývalí kolegové jej obviňují z klientelismu a nekalých praktik. Nejznámější je kauza, kdy převedl z běžného účtu městské části do advokátní úschovy 233 milionů korun na nákup lukrativních pozemků Českých drah, i když věděl, že České dráhy pozemky prodat nechtějí. Odpůrci je kritizován i za účelové spojení s primátorem Pavlem Bémem, jemuž pravděpodobně svým vlivem dopomohl k obhajobě místa prvního muže pražské ODS.