D1 se možná ucpe – ŘSD ji napojuje na Pražský okruh

Praha – Dopravní kolaps hrozí na dálnici D1 u Prahy. Ředitelství silnic a dálnic totiž začalo stavět klíčovou část křižovatky autostrády s Pražským okruhem, a proto odvedlo provoz z D1 na náhradní komunikaci. Na ní je omezena maximální rychlost na 50–80 kilometrů za hodinu. Prozatím se omezení dotklo pouze směru z Brna do Prahy, opačný směr bude převeden na provizorní komunikaci za tři týdny. Omezení bude podle mluvčí ŘSD Martiny Vápeníkové trvat půl roku. Potíže očekává policie zejména v úterý ráno, kdy úsekem projede více vozidel.

Provizorní přeložka dálnice D1 leží na desátém kilometru u Modletic. Měří 800 metrů a doprava na ní vede ve třech pruzích jako na dálnici, ale na většině trasy je maximální rychlost omezena na 80 km/h, v nejprudších obloucích až na 50 km/h.

Dělníci dnes osadili příslušné značení a provoz byl definitivně odkloněn v odpoledních hodinách. Dálniční policie kolem čtvrté informovala, že v místě omezení je provoz plynulý a netvoří se kolony. Potíže očekávají policisté až v úterý ráno, kdy bude úsekem projíždět víc vozidel. Sjet z D1 ještě před objížďkou ale nedoporučují.

Video Reportáž Barbory Žítkové
video

Reportáž Barbory Žítkové

Omezení budou platná až do celkového dokončení stavby mostu v letních měsících roku 2010. Tehdy by také měla z mostu začít sjíždět první auta, která na dálnici D1 přijedou po Pražském okruhu od plzeňské dálnice D5.

Nová spojka mezi plzeňskou a brněnskou dálnicí má výrazně odlehčit nynější Jižní spojce a Barrandovskému mostu, kde denně projede více než 100 000 vozidel. Zhruba 60 000 z nich by právě měla převzít nová spojka.

„Podstatné je, že po celou dobu stavby a alternativního vedení dopravy budou oba směry vedeny ve třech pruzích. Nemělo by tak dojít k výraznému omezování v plynulosti dopravy,“ věří generální ředitel ŘSD Alfred Brunclík. Podle informací ŘSD jde o největší dopravní omezení v historii nejstarší a nejfrekventovanější české dálnice. Jiné řešení ale prý neexistuje.

/*json*/{"map":{"lat":49.9905253824,"lng":14.6035766602,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.979046203552,"lng":14.608554840088,"type":"28","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/