Proti prasečí chřipce stačí dětem od 10 let jedna dávka vakcíny

Praha - Vakcínou proti prasečí chřipce Pandemrix mohou být nově očkovány i děti, podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jim od 10 let věku stačí jedna dávka jako dospělým. Nyní je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kterým skupinám dětí stát vakcínu zaplatí, k jednání o vakcinaci dětí proti prasečí chřipce dojde podle náměstka ministryně Marka Šnajdra ve středu. Ministerstvo předpokládá, že počet očkovaných by se tím rozšířil o dalších padesát až sto tisíc lidí. Bezpečnostní rada státu a vláda by pak musely doplnit o očkování dětí pandemický plán. Česko objednalo milion dávek vakcíny, za případné nepříznivé vedlejší účinky pandemické vakcíny se zaručí stát. Tento týden začíná očkování dospělých, vakcíny však zatím většinou nedorazily, což kritizuje středočeský hejtman David Rath. Podle něj se mělo začít s očkováním podstatně dříve.

„Rozšiřuje se možnost jednodávkového podání vakcíny Pandemrix z původní skupiny 18 až 60 let na deset až neomezeně let, takže očkováni mohou být vedle dětí i senioři, kteří mají řadu chronických onemocnění,“ uvedl ředitel SÚKL Martin Beneš. Další zásadní novinkou je i to, že Pandemrix lze podávat souběžně se sezónní vakcínou. „Podmínkou je, aby sezónní vakcína neobsahovala přídatné látky, které prodlužují účinek a zvyšují imunitní odpověď organismu,“ vysvětlil Beneš. 

Pediatři dosud možnost očkovat neměli, nepočítali tedy ani s dodávkami vakcín. Také někteří praktičtí lékaři pro dospělé a vakcinační centra na vakcíny čekali marně. Dnes odpoledne byly vakcíny jen v některých ordinacích a ti lékaři, kteří je dostali, s aplikací většinou vyčkávají - od zdravotních pojišťoven například dosud nedostali seznamy pacientů, kteří na bezplatné očkování mají nárok. Podle hygieniků odejdou informace pro praktické lékaře a pro všechna očkovací centra ještě dnes. Lékaři tak zatím chystají pozvánky k očkování tak, aby využili naráz celé desetidávkové balení.

Video Brífink k očkování proti prasečí chřipce
video

Brífink k očkování proti prasečí chřipce

Podle náměstka Šnajdra má vakcínu již 2000 z 5400 praktických lékařů, tedy více než třetina, a většina očkovacích center. Současně s vakcínou se rozváží antivirotikum Tamiflu, které se bude používat k léčbě pacientů s těžším průběhem prasečí chřipky. Tamiflu již dostalo 157 nemocnic, z 2500 pediatrů má toto antivirotikum 300. „Je reálné, že do pátku bude vše rozvezeno,“ ujistil náměstek a dodal, že za případné nepříznivé vedlejší účinky pandemické vakcíny se zaručí stát.

Rath průběh vakcinace kritizuje

Středočeský hejtman a poslanec David Rath chce po státu peníze na vakcinační centra, která měly kraje zřídit z podnětu ministerstva zdravotnictví kvůli prasečí chřipce. Ministerstvo podle Ratha na jednu stranu říká, že očkování proti chřipce je dobrovolné, na druhou stranu tlačí na kraje, aby centra zřídily. Centra prý přitom mají podle zákona vzniknout, když je očkování povinné. Ministerstvo na to podle Ratha nedává peníze.

Ministerstvo zdravotnictví podle Ratha také zaspalo v souvislosti s načasováním očkování. Nemocných chřipkou je podle Ratha už řada, v případě, že se vakcína podá nakaženému člověku, roste počet nežádoucích účinků. „Očkovat v tuto dobu je velké riziko. Ministerstvo zdravotnictví zaspalo dva měsíce,“ soudí Rath.

Nemocnice a školy upravují kvůli chřipce provoz

Kvůli šířící se chřipce přijala nemocniční zařízení po celé zemi přísnější režim. Krajská nemocnice ve Zlíně kvůli chřipkové epidemii zastavila plánované operace. Zlínští hygienici také zakázali pořádání některých kulturních akcí a jedné škole doporučili vyhlásit ředitelské volno. Ve Zlínském kraji je nyní 45 lidí s nákazou či podezřením z nákazy virem prasečí chřipky. Na Karlovarsku všechny tři krajské nemocnice mají kvůli hrozbě chřipkové epidemie zákaz návštěv. Zatímco v Chebu byly návštěvy zakázány už v minulém týdnu, ode dneška platí stejné omezení v nemocnicích v Sokolově a Karlových Varech. I v ostatních částech země řada lůžkových zařízení a sociálních ústavů zakázala návštěvy a ředitelé vyhlašují na několik dní prázdniny - někteří kvůli hrozbě chřipky prasečí, jiní kvůli nárůstu případů té běžné sezónní.

Karlovarsko je jako region specifické, protože podle počtů nemocných už zde platí stav epidemie. Ještě se ale neočkuje, protože nedorazila vakcína. Lékaři mají navíc v takové situaci k očkování podobné výhrady jako Rath, tedy že na očkování není zrovna ideální doba. V karlovarské nemocnici jsou podle aktuálních informací v současné době čtyři pacienti, u kterých vyšetření zjistila prasečí chřipku. Jeden z nich zůstává ve vážném stavu na oddělení ARO, další, dvaasedmdesátiletý pacient, který ležel na ARO, byl už ve stabilizovaném stavu přeložen na interní jednotku intenzivní péče.