Muž zavraždil zbožňovaného syna, půjde na 14 let

Liberec - Krajský soud v Liberci uložil 14 let vězení osmatřicetiletému muži, který loni v prosinci zavraždil svého devítiletého osvojeného syna. Po hádce s manželkou ho prý v silné opilosti udusil a uškrtil polštářem. Ke zločinu se přiznal. Odsouzený ani státní zástupkyně se proti rozsudku neodvolali. Odsouzený má nadprůměrný intelekt a podle znaleckého posudku si vytvořil na osvojeného syna citovou vazbu. Sousedé vypověděli, že se o rodinu staral více než manželka, po rozchodu s ní jel se synem na dovolenou k moři. Jeho postoj k vraždě je nekritický, z tragédie obviňuje více svou bývalou manželku než sebe.

Vyučenému elektromechanikovi hrozilo 12 až 15 let vězení. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Doposud se nedopustil trestného činu nebo přestupku. „Obžalovaný žil v dlouhodobém stresu a byly ohroženy jeho životní jistoty. Svou kritickou situaci nezvládl, opil se do němoty a syna úmyslně usmrtil, na čemž se podílely i jeho povahové rysy,“ řekla soudkyně Olga Fričová. Pachatel byl ve stavu těžké opilosti, není ale jisté, jestli se opil před zločinem, nebo až po něm. Státní zástupkyně se domnívá, že vraždil střízlivý a opil se až potom. Muž se přiznal na policii a v „dopise“ napsaném na stěny panelákového bytu, v němž spící dítě usmrtil.

V tu dobu se rozváděl se svou manželkou a přeli se o to, u koho dítě zůstane. „Dítě se stalo obětí neschopnosti rodičů domluvit se. Lze se domnívat, že obžalovaný syna usmrtil, aby ho nedostala matka. Předtím mu pravděpodobně podal uklidňující lék diazepam, po němž chlapec usnul,“ prohlásila státní zástupkyně.

Na stěnu bytu pachatel po zločinu muž napsal: „Uškrtil jsem Tomáška, abych ho ušetřil potupných scén s policií.“ Syna údajně připravil o život za pět až osm minut. Při své obhajobě uvedl, že všeho lituje a svůj čin si nedovede vysvětlit. Když se 18. prosince dopoledne probudil, uvědomil si prý, co se stalo, ale na nic si nepamatuje. Záchrannou službu nevolal a šel rovnou na policii.