Sanace skály komplikuje cestu do Krkonoš

Jablonec nad Jizerou (Semilsko) - Sanace skalního masivu v oblasti Hradska u Jablonce nad Jizerou na Semilsku komplikuje od rána dopravu na frekventovaném tahu I/14 do Krkonoš. Skála je tam narušená erozí a motoristy ohrožovaly padající kameny. Na zhruba 200 metrů dlouhém úseku je proto doprava svedena na polovinu vozovky a řízena semafory. Podle Jaroslava Jakubičky z krajského odboru dopravy by práce měly skončit do 4. prosince.

Na silnici I/14 od Jilemnice směrem na Harrachov to není první omezení. Frekventovaná silnice, po které denně projede až 10 000 aut, je sevřená mezi skalami a řekou, práce na opravě komunikace, opěrných zdí i na sanacích skal se dělají každoročně. Miliony se do oprav investovaly po povodních v roce 2007, kdy rozvodněná Jizera narušila opěrné zdi. „Každý rok na opravy dáváme 20 až 30 milionů korun, silnice by ale potřebovala kompletní rekonstrukci,“ uvedl náměstek ředitele libereckého ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Stach.

##GMAP:3044:sanace skály## 

ŘSD připravuje rekonstrukci silnice od Rokytnice k Horní Branné. Oprava komunikace, mostků a zdí na zhruba 20 kilometrů dlouhém úseku přijde podle odhadů na 300 milionů korun. „Zatím ale napjatý rozpočet s opravou nepočítá,“ řekl liberecký ředitel ŘSD Josef Jeníček. Na náročnou opravu podle něj zatím nemá stát peníze, stejně jako na další projekty v Libereckém kraji.

Jednou z akcí, které budou pokračovat, je rekonstrukce deset kilometrů dlouhého úseku silnice I/14 od Lučan nad Nisou do Tanvaldu, kde se pracuje už třetí rok. Ještě v létě tam museli motoristé počítat s omezením na 12 místech, většinou byla doprava svedena na polovinu vozovky a řízena semafory, v současné době už zbývají taková omezení jen tři. Celá rekonstrukce za zhruba 400 milionů korun by měla skončit na podzim příštího roku.