Na Náchodsku nebudou silničáři solit některé vozovky

Náchod - S novým plánem zimní údržby silnic nejsou spokojené některé obce na Náchodsku a zlobí se na Královéhradecký kraj. Jedná se o vesnice mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují. Silničáři tam nechtějí solit, ale sypat pouze drť. Takové rozhodnutí místní starosty velice překvapilo. Zkušenosti samospráv jsou navíc takové, že neposolená cesta znamená pravidelnou tvorbu až několikacentimetrových vyjetých kolejí a následné nasazení další silničářské techniky.

Bez soli zůstane silnice z Náchoda do České Čermné a stejně na tom bude i úsek do Nového Hrádku a Nového Města nad Metují.

„Je to bohužel jediná přístupová komunikace pro všechny obce, které leží na této trase,“ uvedla starostka České Čermné Eva Smažíková.

Podle mluvčího Královéhradeckého kraje Imricha Dioszegiho je naprosto absurdní, že by tyto oblasti byly odříznuté od světa, kvůli inertnímu posypu. Královéhradecký kraj rozhodnutí silnici nesolit, ale sypat drtí nebo pískem zdůvodňuje úsporami.

Starostka České Čermné pro rozhodnutí nemá pochopení a diví se, proč se má šetřit na solení v kopcovitém terénu a nedochází k větším úsporám v nížinách. Podle zkušeností samospráv se na neposolených silnicích tvoří až několikacentimetrové vyjeté koleje, což opět prodražuje zimní údržbu.

Ve změnu rozhodnutí kraje místní starostové příliš nevěří, a tak situaci může zachránit jen mírná zima.