Pokud nedojde k reformě zdravotnictví, budou chybět miliardy korun

Praha - V roce 2011 bude muset českému zdravotnictví znovu výrazně pomoci stát. Stane se tak, pokud příští rok neproběhne reforma zdravotnictví. Jinak hrozí omezení bezplatné zdravotní péče. Pokud k reformě nedojde a ekonomika neporoste, bude ve zdravotním systému chybět šest až osm miliard korun. Vyplývá to z rozhovoru ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka pro dnešní Hospodářské noviny.

Není možné hradit ze zdravotního pojištění všechno

VZP, u které mají pojistku zhruba dvě třetiny Čechů, bude mít jen letos schodek šest až osm miliard korun a podobné to bude i příští rok. Pokud ekonomika příští rok výrazně nezrychlí, což dnes není moc pravděpodobné, hrozí podobný schodek i v roce 2011, kdy už nebudou mít pojišťovny na účtech navíc ani korunu.

„Letos dáme do zdravotnictví 140 miliard, příští rok také a oba roky jsme museli dát do zdravotnictví šest až sedm miliard ze svých rezerv. A pokud budeme chtít dát v roce 2011 do zdravotnictví znovu 140 miliard, bude tam těch šest až sedm miliard chybět,“ řekl prý Horák. Podle Horáka je nejdůležitější stanovit rozsah toho, co se ze zdravotního pojištění platí. „Dnes je tam jakoby všechno, ale všichni víme, že na to peníze nestačí,“ řekl šéf VZP.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny