Klíčová svědkyně proti Čunkovi podala ústavní stížnost

Praha - Ústavní stížnost podala klíčová svědkyně v kauze bývalého vicepremiéra a expředsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka Marcela Urbanová. Nelíbí se jí, jakým způsobem pražská státní zastupitelství vedla a nakonec zastavila její trestní stíhání kvůli výpovědi vůči Čunkovi. Soudcům napsala, že její stíhání bylo vedeno nezákonně a že hrubým způsobem a opakovaně byla porušována její práva na řádný proces. Informuje o tom dnešní Právo.

Policie obvinila Urbanovou loni v červnu z křivé výpovědi, v níž opakovaně uváděla, že Čunek v roce 2002 převzal půlmilionový úplatek. Po více než ročním vyšetřování letos v srpnu státní zastupitelství v Praze 1 stíhání sice zastavilo, ovšem s vysvětlením, že svědkyně vypovídala sice nepravdivě, ale neprokázalo se, že úmyslně, a tudíž nejde o trestný čin. Urbanová s takovými závěry nesouhlasila a stěžovala si k nadřízenému Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Avšak i to v září původní rozhodnutí obvodních žalobců potvrdilo, připomíná list.

Ústavní stížnost je namířena proti zářijovému usnesení

Právě proti tomuto zářijovému usnesení podala nyní Urbanová ústavní stížnost, v níž žádá, aby Ústavní soud závěry městských žalobců zrušil. Navíc požaduje také zrušení často používaného paragrafu trestního řádu, podle kterého může státní zástupce zastavit stíhání obviněného s tím, že se sice skutek stal, ale nebyl trestným činem. Urbanová ve svém případě od počátku žádala, aby žalobci věc uzavřeli s tím, že se skutek, pro který byla obviněna, vůbec nestal. V opačném případě chtěla celou kauzu dovést k nezávislému soudnímu jednání. Ani jedno se jí ale nepodařilo, píše dnešní Právo.

Kauza údajné Čunkovy korupce hýbala českou politikou více než rok a jejím důsledkem je řada dalších trestních stíhání a žalob. Naposledy ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala v Čunkově kauze Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Chce, aby soud přezkoumal okolnosti sledovaného případu.