Očkování proti prasečí chřipce se dnes rozjíždí naostro

Praha – Dnešním dnem začíná v Česku očkování chronicky nemocných lidí proti prasečí chřipce. Všech 133 očkovacích center už vakcíny má, polovina praktických lékařů ale na ně ještě čeká. Sérum mohou nově dostat i děti nad 10 let. Podle ministerstva zdravotnictví by měli praktičtí lékaři své pacienty sami kontaktovat a na injekce je pozvat. Očkování stát doporučuje i v případě podezření, že už je pacient v inkubační době nemoci. Za případné vedlejší účinky vakcíny se stát zaručí. Očkování původně mělo začít už v pondělí, do řady regionů ale vakcíny nedorazily. 

První vakcíny dostávají chronicky nemocní a zdravotnický personál. Někteří lékaři a sestry ale injekce odmítají. Například v pelhřimovské nemocnici, kde začalo očkování v 10 hodin dopoledne, se nechalo z 65 zaměstnanců očkovat pouze 14 a ostatní podepsali tzv. revers, tedy prohlášení, že se očkovat nenechají. Personál většinou argumentuje, že je mladý a zdravý, a tedy není náchylný k těžkému onemocnění. Navíc prý výrobce negarantuje absenci vedlejších účinků. Lékaři nicméně doporučují vakcinaci všem, kteří mají nějakým způsobem oslabenou imunitu, jsou starší 70 let nebo mají chronické potíže.

Na jižní Moravě je zhruba 1 800 nemocných na 100 tisíc obyvatel, přičemž ne všichni mají chřipku. Situace se tak podle hygieniků nijak nevymyká předchozím rokům a epidemie zatím nehrozí. Vakcinace zde začíná ode dneška a bude trvat do pátku. Kvůli možným nákazám jsou v kraji zavřeny dvě školy a kyjovská nemocnice zakázala až do odvolání návštěvy.

Ve Zlíně se neočkuje kvůli administrativním nedopatřením

Vakcinační centra ve Zlínském kraji proti chřipce neočkují, protože ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce na region zapomnělo a vůbec jej neuvedlo. Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň přiznal, že kraj vypadl ze seznamu nedopatřením a chyba bude ihned napravena, a vyzval lékaře, aby na administrativní přešlap nebrali ohled a očkovali, neboť jde o zdraví občanů.

Zlínský kraj byl jeden z prvních, kde očkovací látku dostala všechna místní vakcinační centra. Kraj ale doporučil nemocnicím ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně, Kroměříži a Valašském Meziříčí, kde vakcinační centra mají vzniknout, aby zatím neočkovaly. „Není právní soulad pro jejich fungování. Tento problém jsme již urgovali. Předpokládám, že během zítřka by se mohlo začít očkovat,“ uvedla zlínská radní za zdravotnictví Hana Příleská.

Nemocnice a školy upravují kvůli chřipce provoz

Kvůli chřipce přijala nemocniční zařízení po celé zemi přísnější režim. Krajská nemocnice ve Zlíně dokonce zastavila plánované operace. Zlínští hygienici také zakázali pořádání některých kulturních akcí a jedné škole doporučili vyhlásit ředitelské volno. Ve Zlínském kraji je nyní 45 lidí s nákazou či podezřením z nákazy virem prasečí chřipky. Na Karlovarsku mají všechny tři krajské nemocnice kvůli hrozbě chřipkové epidemie zákaz návštěv.

Zatímco v Chebu byly návštěvy zakázány už v minulém týdnu, od pondělí platí stejné omezení v nemocnicích v Sokolově a Karlových Varech. I v ostatních částech země řada lůžkových zařízení a sociálních ústavů zakázala návštěvy a ředitelé vyhlašují na několik dní prázdniny - někteří kvůli hrozbě chřipky prasečí, jiní kvůli nárůstu případů té běžné - sezonní.

Vir H1N1 podle hygieniků převažuje nad běžnou chřipkou. Prasečí chřipkou v Česku prokazatelně onemocnělo k pátku 633 lidí a nemoc si vyžádala už pět obětí. Tou poslední je pětačtyřicetiletý Moldavan. Podle lékařů z valašskomeziříčské nemocnice netrpěl žádnou jinou nemocí. „Léčil se zhruba týden sám doma, ten průběh byl tak těžký kvůli tomu, že to nebylo zachyceno včas. K nám už přišel ve stadiu velice těžkého zápalu plic,“ potvrdil ředitel nemocnice ve Valašském Meziříčí Milan Leckéši.