Eurokomisař pro rozšíření - možný post pro Füleho

Praha - Štefan Füle, který má být za Českou republiku v Evropské komisi, možná získá post eurokomisaře pro rozšíření. Informaci přinesl internetový deník Aktuálně.cz. Podle něj by mohl místo obsadit i díky tomu, že ho nechtějí ani velké a ani starší členské státy. Rozšiřování unie bylo navíc jednou z priorit českého předsednictví. Předseda Evropské komise José Barroso oznámí rozdělení eurokomisařských funkcí během následujících týdnů.

Možnost, že Füle má skutečně určitou naději, dokládají diplomatické zdroje z Bruselu. „Rozšiřování je do značné míry věc diplomacie a váš kandidát je profesionální diplomat bez zvláštního zaměření,“ říká jeden z bruselských diplomatů. Pro mluví i to, že Barroso podle důvěryhodných zdrojů chce portfolio pro rozšíření přidělit některé z nových členských zemí, které přijímání nových členů stále ještě fandí.

Budoucí rozšiřování Evropské unie bylo také jednou z priorit českého předsednictví v první polovině letošního roku. Aspiranti na členství z oblasti Balkánu pak mají k České republice blízký vztah.

Kandidáty čeká grilování, Füle bude muset vysvětlovat minulost

Kandidáty na eurokomisaře čekají horké chvilky. Europoslanci se jich budou ptát na znalosti i na minulost. Životopis Štefana Füleho jim ale nejspíš vadit nebude. „Že někdo studoval v Moskvě, ho nevylučuje z toho, aby teď mohl být komisařem. Jde o to, jestli spolupracoval s utlačovateli nebo dělal něco nezákonného,“ myslí si předseda mnejsilnější frakce EPP Joseph Daul.

Komunistickou minulost mají i další kandidáti. Podobný životopis jako Štefan Füle má současný i budoucí slovenský eurokomisař Maroš Šefčovič. Grilování kandidáty na komisaře nejspíš čeká v týdnu od 11. ledna.