Soud zmírnil doživotní trest vrahovi řidiče Sazky

Praha - Ukrajinec Timur Treťjakov stráví za nájemnou vraždu řidiče Sazky a pokus o vraždu arménského podnikatele 22 let ve vězení. Dnes o tom rozhodl pražský vrchní soud, který muži zmírnil původně uložený doživotní trest. Spolu s Treťjakovem souzení Tagir Tarsžojev a Muslim Asujev půjdou za mříže na tři, respektive 3,5 roku za vydírání. Oba muži si přitom od prvoinstančního soudu odnesli desetileté tresty za pokus o vraždu.

„To je lež! Jsem nevinen a vy to víte!“ rozkřičel se osmadvacetiletý Treťjakov při vyhlášení pravomocného rozsudku na předsedu odvolacího senátu Martina Zelenku. Ten musel nechat rozčileného odsouzeného, který se provinil také nedovoleným ozbrojováním a vydíráním mladé ženy, vyvést z jednací síně. O dva roky mladší Tarsžojev, který v minulosti spolupracoval s Bezpečnostní informační službou (BIS), přijal snížený trest spokojeně. Třetí odsouzený Asujev se zasedání nezúčastnil, je totiž na útěku.

„Městský soud odůvodnil to, proč Treťjakovovi uložil doživotní trest, naprosto tristně. Stačil mu na to jediný odstavec,“ zkritizoval soudce Zelenka verdikt své kolegyně Marie Markové. Podle Zelenky nebyly pro uložení doživotního trestu splněny podmínky, které vyžaduje trestní zákoník. Soudce doplnil, že u Tarsžojeva a Asujeva se vůbec nepodařilo prokázat, že by znali Treťjakovův úmysl zaútočit na arménského podnikatele nožem ani že by se na útoku podíleli, takže je nelze odsoudit za pokus o vraždu.

Vrah popleta

Ukrajinec Treťjakov se podle obžaloby vypravil v listopadu 2007 zabíjet na pražské Vinohrady. Spletl se ale v osobě oběti a přímo na ulici zastřelil pětadvacetiletého řidiče ředitele společnosti Sazka. Treťjakov se údajně v osobě oběti spletl i o dva týdny dříve, a to na Václavském náměstí, kde prý v přítomnosti Tarsžojeva a Asujeva pobodal arménského podnikatele, kterého zachránila včasná operace.

Podle policie bylo motivem obou skutků vyřizování účtů mezi různými ruskojazyčnými gangy. Policisté letos zatkli jedenačtyřicetiletého Arména, který si údajně obě vraždy objednal. Je prý „vorem v zakoně“ - kriminální autoritou, která na území Česka urovnávala spory zločineckých skupin.

Vrchní soud
Zdroj: ČT24
Autor: Adéla Pobořilová