Soudci se nemohou odvolat proti svému potrestání, vyřeší to ÚS

Brno - Ústavní soud se bude muset zabývat novým systémem projednávání kárných žalob na soudce a státní zástupce. V jednom případě jde o podnět přímo z Nejvyššího správního soudu (NSS), který má už přes rok o trestech pro justiční činitele rozhodovat. Podruhé kvůli případu žalobkyně Eleny Votavové, která se brání svému odvolání z funkce. Na projednání svých prohřešků momentálně čeká 8 soudců. Dříve kárná provinění řešil vrchní a v odvolání pak Nejvyšší soud. Nový zákon ale nasměroval všechny hříšníky v talárech do Brna a dal Nejvyššímu správnímu soudu spornou pravomoc rozhodovat jednostupňově.

„Je to porušení základního ústavního principu práva na rovnost před zákonem,“ komentoval chybějící možnost soudců odvolat se proti verdiktu advokát Eleny Votavové Tomáš Sokol. Pro NSS, který soudce a státní zástupce trestá od loňského října, nejde o námitku nijak novou. V případě soudců už totiž jednou zazněla a NSS od srpna loňského roku v těchto případech nerozhoduje, čeká na vyjádření Ústavního soudu.

Podle mluvčího NSS Františka Emmerta očekává instance od ÚS, že se vyjádří k ústavnosti tohoto zákona. „Buď budeme moci pokračovat v projednávání kárných žalob, nebo ten zákon bude muset být změněný,“ dodal. Podstatou námitky je, že v kárném řízení se rozhoduje na jednom stupni, tedy o návrhu rozhoduje jako první a poslední instance NSS.

Síň Nejvyššího správního soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24