V Mostech dokončují zavážení kráteru nad zavaleným tunelem

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) - Zřejmě ve středu dokončí stavební firma Subterra zasypávání kráteru, který v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku vznikl nad zavaleným tunelem. Podle mluvčího firmy Vladislava Beneše se evakuovaná tříčlenná rodina, která bydlí v domě nejblíže kráteru, vrátila v pondělí odpoledne zpět do svého domova. Kráter, který je místy hluboký až 12 metrů, začala firma materiálem vytěženým z šachet zavážet v pátek.

„Podle mých informací je celé místo toho původního propadu zavezeno. Zbývá jen ten malý kousek toho druhotného propadu, který vznikl později,“ uvedl Beneš.

Dodal, že zavezení této části je navázáno na dokončení sanačních prací na samotném závalu v tunelu, které jsou na jedné části závalu už dokončeny a na druhé straně nyní finišují. „Tyto práce už jsou v naprosto finální fázi, dokončuje se betonáž a předpokládáme, že to zbývající propadlé území bude zavezeno zítra,“ vysvětlil Beneš.

Podle něj po dokončení sanačních prací a zavezení kráteru musí projektant vypracovat nový projekt dokončení stavby. Práce v samotném tunelu se tak obnoví minimálně až za několik týdnů.

Tunel razí společnost Subterra v těsném sousedství starého. Ve dvou různých dnech se postupně propadl asi 80 metrů dlouhý úsek stavby. Na povrchu vznikl kráter o rozloze přesahující 7 000 metrů čtverečních.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ve středu 18. prosince až do odvolání zastavila vlaky na mezinárodní trati Mosty u Jablunkova - Čadca. Dopravu mezi českým Jablunkovem a slovenskou Čadcou nahradily České dráhy autobusy. Doprava dosud obnovena nebyla. I po obnovení provozu budou vlaky v místě určitou dobu jezdit nižší rychlostí.

Stavba tunelu začala předloni v říjnu. Firmě vznikla škoda, která se vyšplhá do desítek milionů korun. Na přibližně milion korun vyčíslila škodu elektrárenská společnost ČEZ, které se propadly dva stožáry vysokého napětí. Mimořádná událost navíc poškodila veřejný vodovod. Událost šetří policie. Pokud určí viníka, bude obviněn z obecného ohrožení.