Lidé stále nosí lékařům dárky, objevily se ale i úplatky nad 50 tisíc

Praha - Až třetina lidí dává podle předběžných výsledků průzkumu Transparency International (TI) lékařům menší dary, většinou jako odměnu za výkon. Tři procenta lidí se ale přiznala k tomu, že lékaři dali i úplatek v hodnotě nad 50 tisíc korun. Na semináři o korupci ve zdravotnictví to dnes uvedl ředitel TI David Ondráčka. Cílem průzkumu bylo zjistit, nakolik ve společnosti přežívá stereotyp z minulých dob, kdy se dávání darů lékařům považovalo za běžné. Kompletní výsledky průzkumu organizace představí příští týden.

Pacienti dávají nejčastěji dary a vysoké úplatky proto, aby si zajistili lepší místo v pořadnících na operace nebo nadstandardní přístup lékařů. „Projevuje se to jen v některých typech a odvětvích, nejčastěji v gynekologii,“ uvedl Ondráčka. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka lze tuto oblast v budoucnu vyřešit například komerčním připojištěním, které by mohlo zahrnovat i možnost výběru lékaře.

Kubek: Závažná korupce je úplně jinde než v ambulancích lékařů

Kubek přiznává, že korupce ve zdravotnictví je problém: „Závažná korupce je ale někde úplně jinde než v ambulancích lékařů.“ Nejzávažnější formou korupce je podle něj korupce politická a manažerská, kam patří vedle zákonů dělaných na zakázku i neprůhledné rozhodování o investicích nebo podezřelé privatizace zdravotnických zařízení pod cenou. Korupce ze stran pacientů je podle Kubkových slov v tomto ohledu marginální záležitost.      

Transparency International sleduje i to, jak efektivně se rozdělují peníze zejména do nákupu vybavení nemocnic. Podle průzkumu záleží více na známostech než na efektivitě nákupu. Problémy lze vysledovat například i při realizaci operačního programu zdravotnictví, kdy se rozdělují peníze z evropských fondů. „Místo efektivity a potřebnosti v daném regionu se nakupuje podle toho, kdo si co vyběhá a získá,“ dodal Ondráčka.

Některé přístroje v nemocnicích „leží ladem“, jinde naopak chybí

Ondráčka upozornil také na problém takzvaných kompletátorských firem. Ty nabízejí nemocnicím, že pro ně zařídí nákup jednotlivých přístrojů. Transparency International se ale domnívá, že by v některých případech bylo efektivnější nakoupit přístroje jednotlivě. Některé přístroje v určitých regionech a nemocnicích dokonce „leží ladem“, jinde pak naopak chybějí.