ČSSD má vlastní plán, jak regulovat hazard

Praha - Sociální demokracie dnes představila vlastní návrh regulace hazardu, ve sněmovně přitom leží už návrh KDU-ČSL i starší předloha senátorů. Mezi poslanci se doposud nenašla dostatečná podpora pro některý z návrhů. Předchozí vláda Mirka Topolánka i současný kabinet Jana Fischera k návrhům na zpřísnění loterií vydaly negativní, případně neutrální stanoviska s tím, že ministerstvo financí pracuje na vlastní úpravě.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda i šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že v boji s hazardem zatím vítězí lobby hráčských a sázkařských firem, které dlouhodobě jakýmkoli změnám v loterijním zákoně brání. Všechny tři verze, tedy lidovecká, sociálnědemokratická a senátní, počítají s přenesením více pravomocí na obce a města. Předlohy se pak liší v některých detailech. Například Svoboda dnes před novináři kritizoval návrh ČSSD kvůli tomu, že nepočítá se zpoplatněním hazardu. Lidovci navrhují zvýšit platby firem obcím, za jeden automat mají ročně z dnešních zhruba 70 000 zaplatit o dalších 10 000 korun více.

ČSSD chce návrhem zprůhlednit peněžní toky od provozovatelů loterií a podobných her a zajistit použití peněz na veřejně prospěšné účely. Novela také dává zmocnění obcím k vydávání vyhlášek, kterými budou moci regulovat provoz herních zařízení na veřejně prospěšných místech.

Lidovecká novela obsahuje zákaz internetového sázení, sázení přes mobilní telefony a zákaz reklamy na hazardní hry. Senátní návrh chce také zakázat sázení přes internet, byť jej ministerstvo od letošního roku povolilo. Také vládní návrh by měl přinést více pravomocí i peněz obcím. Kromě toho by měl obsahovat etický kodex dohodnutý s provozovateli hazardu i zástupci měst a obcí. Věcný záměr tohoto nového zákona chce ministerstvo financí předložit do vlády v březnu příštího roku.

Výherní automat
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24