Agenti FBI se zajímají o privatizaci České spořitelny

Praha - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se začal zajímat o okolnosti privatizace České spořitelny, formálně pak začne vyšetřování až po Novém roce. Kauzu vyvolali dva rakouští manažeři z uskupení Erste Bank, kterému v roce 2000 spořitelnu prodala tehdejší vláda Miloše Zemana. Bankéři Hans Leitner a Peter Andahazy, které Erste letos propustila, veřejně prohlásili, že jejich bývalý zaměstnavatel při skupování bankovních domů ve střední a východní Evropě uplácel tamní politiky a úředníky. Serveru Aktuálně.cz, který informaci přinesl, pak řekli, že v Česku se kauza týká vrcholných politiků z přelomu tisíciletí. Podle ČT považuje Erste nařčení z korupce za vydírání. Bývalí manažeři požadují za mlčenlivost 30 milionů eur.

Leitner a Andahazy si v USA najali právníky a připravují žalobu k americkému federálnímu soudu, kde chtějí dokázat svou pravdu. Podat žalobu v USA jim umožňuje fakt, že Erste má americkou bankovní licenci. „Podle informací od našich amerických právníků jsou v důkazních materiálech nová jména českých představitelů, kteří se na transakci měli podílet,“ řekl webu Leitner. Jména ale zveřejnit zatím nehodlá.

Podle Erste Bank ale bankéři lžou a chtějí se pomstít za propuštění. Podezření, že by rozhodnutí české vlády či řídicího výboru pro privatizaci bank provázela korupce, odmítají i bývalí ministři Zemanova kabinetu. Společnost propustila oba manažery kvůli údajnému praní špinavých peněz a nelegálnímu obchodu se zlatem. Rakouská prokuratura je ale obvinění zbavila a jejich stíhání zastavila.