Dívčice přijdou o třetinu vlaků, kraj dá miliony raději letišti

České Budějovice – Jihočeský kraj připravil na příští rok velké omezení železniční dopravy. Několik ušetřených milionů chce dát vedení regionu jako dotaci českobudějovickému letišti. Kvůli tomu kritizují jihočeskou radní koalici nejenom opoziční zastupitelé, ale i starostové. Výhrady mají také ekologové. Ti všichni vyzvali kraj, aby vzal peníze letišti a dal je na posílení vlaků. Koaliční politici se k tomu ale nemají, rozvoj aeroportu je podle nich důležitý.

Kvůli rozhodnutí kraje neobjednat řadu regionálních vlaků budou mít problémy například desítky lidí z třísethlavých Dívčic, které denně dojíždějí vlakem za prací nebo do školy. V novém jízdním řádu jim kraj objednal o pět párů vlaků méně než letos, kdy v Dívčicích zastavuje v každém směru patnáct spojů denně. Obyvatelé proto sepsali petici. „Jedná se nám o studenty a žáky, kteří jezdí do Budějovic a do Zlivi do školy a zpátky budou mít velké prodlevy,“ uvedla starostka Dívčic Milada Pokorná. Upozornila také, že když se vlaky zruší, přibude na silnicích aut.

Podle zástupců kraje je rušení spojů úsporným opatřením. „Nevyužívané spoje, které byly, se optimalizovaly a redukovaly do pravidelného taktu,“ uvedl ředitel krajského centra ČD Jiří Kafka.

Opozice a ekologické organizace upozorňují na to, že zatímco na objednání dostatečného počtu vlaků nemá kraj peníze, nedělá mu problém dávat několikamilionovou dotaci letišti. Tu by chtěli opoziční zastupitelé poslat právě na železnici. Koaliční politici ale nechtějí letiště o peníze připravit. „Jsou to investice na výstavbu letiště,“ argumentoval hejtmanův náměstek Martin Kuba.

I kdyby si nakonec Dívčice vymohly návrat zrušených vlaků na trať, pravděpodobně by se jich nedočkaly dříve než za čtvrt roku. V březnu totiž proběhne změna jízdního řádu, v níž mohou kraje změnit své dosavadní požadavky.