Pardubický kraj shání organizátora integrované dopravy

Pardubice – Pardubický kraj chce najít firmu, která by zajistila organizaci integrovaného dopravního systému. V dalších krajích se o podobné systémy starají většinou organizace vlastněné krajem, ve východních Čechách se dosud krajský úřad snažil zavést systém samostatně. Plány na propojení regionálních vlaků, linkových autobusů a městské hromadné dopravy již mají zpoždění. Systém sice existuje na Pardubicku a Chrudimsku, zatím ale nemá jednotné jízdenky. Přípravy projektu zatím stály přes čtyři a půl milionu korun.

Podobně jako další regiony by chtěl Pardubický kraj cestujícím v integrované dopravě prodávat čipové karty, na které by nahrávali jízdenky. Elektronicky již své cesty odbavuje pardubický dopravní podnik, jiný systém používají ve svých vlacích České dráhy – a kraj by chtěl zavést ještě další systém karet, který by ty ostatní nahradil. Dopravci se ale s vedením regionu zatím nedohodli.

„Pro cestující v integrovaném dopravním systému máme připraveno již druhým rokem přechodné řešení v používání papírové jízdenky,“ upozornil Michal Štěpán, ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD.

Kraj na integraci dopravy dál pracuje. Radní zatím kritizují bývalé vedení kraje za špatný přístup a chybějící koncepci. Lidé, kteří skončili v čele regionu po loňských volbách, to ale odmítají. „Přípravu jsme nepodcenili. V první fázi jsme si nechali celou problematiku zpracovat Dopravní fakultou Univerzity Pardubice, v druhém kroku jsme vybrali soukromou firmu, která měla zkušenosti z jiných koutů republiky,“ shrnul bývalý hejtman Ivo Toman.

Najmout organizaci, která by problémy kolem integrované dopravy vyřešila, se nyní rozhodlo i současné vedení kraje. „Je vyhlášeno výběrové řízení na firmu, která by měla organizovat dopravu,“ uvedl Roman Tesař z odboru dopravy Krajského úřadu Pardubického kraje.

Podle současné vize Pardubického kraje by se měl integrovaný systém do dalších dvou regionů – na Orlickoústecko a Svitavsko – rozšířit do poloviny příštího roku. Jestli se to ale podaří, bude záležet na jednání se všemi dopravci.

Autobusy
Autobusy