Mrazivá Letná – komunistům definitivně odzvonilo

Praha - Události roku 1989 nabraly rychlý spád, a to zejména po mohutné manifestaci na Letné. Tehdy v sobotu a v neděli 25. a 26. listopadu 1989 se na Letenské pláni sešlo více než tři čtvrtě milionu lidí, kteří požadovali zásadní politické změny a připojili se tak k požadavkům Občanského fóra. Navíc poprvé se protestní akce proti režimu objevila v přímém přenosu v televizi a v rozhlase. Statisíce vztyčených rukou s „véčkem“ tak daly najevo, že komunistům odzvonilo. Dialog moci s veřejností, zahájený ještě v neděli, vyústil v postupnou demontáž totalitního režimu přes zrušení ústavního článku o vedoucí úloze KSČ a marxismu-leninismu jako státní ideologie až po novou vládu v čele s Mariánem Čalfou, abdikaci prezidenta Gustáva Husáka a nakonec i zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Sobotní Letná: Personální obměna nestačí. Stávkujme!

V mrazivém zimním počasí se tu tlačilo až 800 tisíc lidí. Davy lidí bouřily nadšením z odstoupení šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána ze všech veřejných funkcí a z rezignace generálního tajemníka Miloše Jakeše. Nicméně to byl jen začátek. „Právě jsme se dověděli složení předsednictva a sekretariátu ÚV KSČ. I když některé z nejkompromitovanějších osob, jejichž bezpodmínečný odchod jsme žádali, byly odstraněny, jsme novou personální sestavou našich nejvyšších stranických orgánů hluboce zneklidněni. Někteří z těch, jejichž odchod žádáme, stále v těchto orgánech zůstávají a lidé, kteří jsou do nich nově zvoleni, v nás vyvolávají pochybnost, že jsou schopni pochopit krizi v naší zemi a rychle a důkladně ji řešit,“ pronesl z tribuny stadionu Sparty Václav Havel. Vyjádřil tak hluboké znepokojení a vyzval občany ke generální manifestační stávce. „Vyzýváme všechny občany, uvedl dále, aby co možná nejvýraznějším způsobem manifestovali svou touhu po demokracii generální stávkou vyhlášenou na pondělí 27. listopadu od 12 do 14 hodin. Generální stávka 27. listopadu by se měla stát skutečným všenárodním neformálním referendem o vedoucí úloze jedné strany.“    

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Václav Havel

0„Personálními obměnami jsme byli už tolikrát podvedeni, že se něco takového nesmí opakovat. Vytrvejme, buďme obezřetní, stupňujme svůj tlak na vládnoucí kruhy! Je to jediný možný způsob, jak dosáhnout toho, aby se pootevřené dveře otevřely dokořán.“

Na tribuně se objevil i Alexandr Dubček nebo také zástupce ČKD kovář Petr Miller, který vyzval pracující, aby se připojili ke generální stávce: „Říká se, že chceme generální stávkou položit národní hospodářství na lopatky. Na to odpovídáme, že jsme mnohokrát strávili povinným jásáním na zbytečných manifestacích mnoho času a nikomu to nevadilo. Naše stávka není stávkou hospodářskou, ale politickou.“ 

Mezi vystoupeními studentů a herců si pamětníci jistě vybaví projev Valtra Komárka i legendární výstup prognostika Miloše Zemana o tom, jak vyspělé socialistické Československo zaostává za řadou zemí, například i za Nepálem. „Co je však největší? Ta lidská svoboda,“ si dojatě zazpíval statisícový dav s písničkářem Jaroslavem Hutkou, který přijel rovnou z letiště.

 • Demonstrace na Letné
  Demonstrace na Letné autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Demonstrace na Letné
  Demonstrace na Letné autor: ČT24, zdroj: ČT24

  

První přímý přenos, který lidem přes obrazovku zprostředkoval revoluční dění, si tehdy na vedení televize vynutil stávkový výbor ČST. Už dopoledne televize odvysílala slavnou mši z katedrály sv. Víta u příležitosti kanonizace Anežky České, při níž se kardinál František Tomášek přiklonil spolu s církví na stranu národa a vyzval k moudrosti a odmítnutí cesty násilí. 

„Já znám Letnou bohužel jen z televize, celou dobu jsem byl jako mluvčí studentského stávkového výboru,“ vzpomínal pro Českou televizi jeden z organizátorů Martin Klíma. „Když jsme demonstraci připravovali, netušil jsem, že režim padne tak brzy,“ dodal.

Nedělní Letná: Adamec vypískán a kluci z pohotovostního pluku se přišli omluvit

Nedělní manifestace se sice zúčastnilo „jen“ asi půl milionu lidí, ale byla stejně vzrušená. Havel tu oznámil zahájení „dialogu moci s veřejností“ a to, že OF „chce být mostem od totality ke skutečné demokracii a pluralitě, kterou posléze zajistí svobodné volby“. 

 • Jaroslav Hutka na Letné v listopadu 1989
  Jaroslav Hutka na Letné v listopadu 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Letná 1989
  Letná 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24

Na tribuně se objevil i premiér Ladislav Adamec: „Spojuje nás zájem řešit krizovou situaci politickými prostředky. Proto je vláda připravena…“ Následoval pískot demonstrantů. Poté, co zpochybnil generální stávku, dav jej přerušil pískotem a skandováním: „Demisi!“. Lidé také uvítali právě propuštěné politické vězně Jiřího Rumla, Rudolfa Zemana a Petra Uhla a uctili minutou ticha všechny oběti komunistické diktatury. Zazněla tu i slova tří příslušníků jednotky, která zasahovala proti studentům na Národní, s prosbou o odpuštění. A po programu utvořili živý řetěz spojených rukou od Letné až k Pražskému hradu. 

I po 40. letech totality nezapomněli Otčenáš…

Na neopakovatelné atmosféře mítinků OF se moderováním podílel kněz Václav Malý, který dokázal, že po čtyřiceti letech komunismu se s ním plná pláň pomodlila Otčenáš. Na druhou stranu svou spontánní, ale podle mnohých urážlivou, glosou „Podívej se Gusto, jak je tady husto!“ vyvolal také vlnu nesouhlasu, a to i u studentů.

 • Demonstrace na Letné v listopadu 1989
  Demonstrace na Letné v listopadu 1989 autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Demonstrace na Letné
  Demonstrace na Letné autor: ČT24, zdroj: ČT24