Kubišová vyhrála, Vondráčkové platit nemusí

Praha - Zpěvačka Marta Kubišová nemusí své bývalé kolegyni ze slavné skupiny Golden Kids Heleně Vondráčkové a jejímu manželovi a producentovi Martinu Michalovi platit odškodné 1,3 milionu korun. Důvodem k soudní žalobě na bývalou kamarádku bylo pro Vondráčkovou a Michala zrušení plánovaného turné, na které měly obě zpěvačky v loňském roce vyjet i s Václavem Neckářem. Marta Kubišová si ale kvůli špatné organizaci celou akci rozmyslela. Rozsudek Městského soudu v Praze ale není pravomocný, prostřednictvím svého zástupce se Vondráčková nechala slyšet, že bude peníze vymáhat prostřednictvím odvolání k vrchnímu soudu.

Dlouholeté přítelkyně a členky bývalé skupiny Golden Kids rozdělily peníze. Před rokem plánovaly společné turné, avšak Marta Kubišová svou účast nakonec zrušila, protože prý bylo připravované chaoticky a nekvalitně. „Já jsem říkala, Heli, to musí být úplně jinak pojatý, v žádným případě to nejde tak, že ti lidi padnou na zadek z toho, že nás vidí,“ komentovala své rozhodnutí Kubišová. Vondráčková společně se svým manželem Martinem Michalem teď chtějí odškodné zejména za ušlý zisk a také jako kompenzaci za propagaci neuskutečněného turné. „Náklady, které vznikly, někdo zaplatit musí,“ říká Helena Vondráčková. Budou se proto soudit dál.

Kubišová se u soudu bránila, že prý nepodepsala žádnou smlouvu. Vše podle ní byly jen obecné ústní domluvy a plány, co by mohli společně podniktnout. Oproti tomu Vondráčková se svým manželem trvdili, že na společné schůzce uzavřeli závaznou ústní dohodu. To se ovšem Vondráčkové a Michalovi nepodařilo prokázat. „Nebyl sjednán celý její obsah, žalobcem byla měněna a změny nebyly akceptovány druhou stranou,“ zdůvodnil své rozhodnutí soudce David Hovorka. Vinu na chaotické přípravě turné ale podle soudu měly obě strany.

Dnešní rozsudek je pro Kubišovou důležitý, ale přiznává, že se necítí jako vítěz. Spíše cítí trpkost a počítá s dalším pokračováním sporu, který podle ní žene hlavně Michal. Důvodem je prý fakt, že „tak to v byznyse chodí“. Sama by ale prý odškodnění jen těžko mohla ze svých příjmů zaplatit. Kubišová se také omluvila svým příznivcům, že se turné neuskuteční. I Vondráčková přiznává, že celá kauza není příjemná, od samého počátku prý Kubišovou prosila, aby si věc vyjasnily.

0Golden Kids vznikly v roce 1968 a patřily mezi nejpopulárnější skupiny tehdejší doby. S nastupující normalizací ale jejich vystupování skončilo, neboť Kubišová již nemohla z politických důvodů vystupovat. Loňské turné mělo připomenout 40 let od chvíle, kdy ve složení Václav Neckář, Marta Kubišová a Helena Vondráčková poprvé vystoupili na pódium. Nakonec se ale na podobě turné nedohodli a Neckář s Kubišovou smlouvu nepodepsali.

Spor mezi Vondráčkovou a Kubišovou se také dostal na obrazovku České televize, když moderátor Jan Kraus do jednoho dílu své show Uvolněte se, prosím pozval Vondráčkovou a dal jí volný prostor, aby se ke sporu s Kubišovou vyjádřila. Záhy se na něj snesla řada kritiky, že do jednostranného rozhovoru nezasáhl, nepřítomné Kubišové se nijak nezastal a s Vondráčkovou si spíše notoval. Kraus nesl kritiku veřejnosti i Rady ČT velmi nelibě a označil ji za skandální záminku, jak zasahovat do jeho pořadu.

Skupina Golden Kids v 60. letech.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24