V hledáčku FBI je zřejmě i kauza stíhaček Gripen

Praha - Po zveřejnění včerejší informace, že se americká FBI zajímá o možné korupční jednání během privatizace České spořitelny, se kauza rozrůstá. Dva bývalí manažeři rakouské finanční skupiny Erste totiž chtějí dostat před federální soud v USA také kauzu pronájmu švédských letounů Gripen pro českou armádu. Hans Leitner a Peter Andahazy prý chtějí před americkou justicí doložit, že v kauze gripenů figurovaly podezřelé transakce, a předložit doklady o tocích peněz mimo oficiální platby.

Tvrzení o gripenech je součástí žaloby, která uvádí, že Erste Bank údajně uplácela při privatizacích ve střední a východní Evropě, včetně nákupu České spořitelny. Žalobu prý dvojice mužů chce podat do konce roku. Předložení žaloby v USA exmanažerům údajně umožňuje fakt, že Erste Bank je kótovaná na newyorské burze a skupina současně vlastní bankovní licenci pro New York. Rakouská Erste Bank už prohlášení svých bývalých zaměstnanců o korupci popřela.

V obou kauzách figurují stejná jména, tvrdí exmanažeři. „Byznys po celé Evropě je natolik provázaný, že stejné osoby figurují jak v případě korupce Erste Bank, tak i v kauze gripen,“ řekl serveru Leitner. „Kromě toho existuje podezření, že některé finanční toky probíhaly přes účty Erste nebo její dceřiné společnosti. A banka má znát své klienty a jejich podezřelé obchody má monitorovat,“ doplnil Andahazy.

Gripeny už jednou prověřovány byly

V únoru 2007 se nákupem a pronájmem švédských stíhaček pro českou armádu začali zabývat detektivové ve Švédsku, o několik měsíců později se na žádost britské protikorupční jednotky připojila i švýcarská policie. Vyšetřování ve Švédsku prý potvrdilo, že britská firma BAE Systems prováděla „rozsáhlé skryté platby“ při jednáních o nákupech gripenů v České republice, Maďarsku a v Jihoafrické republice. V Rakousku byl zatčen tamější obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který je s kauzou spojován. V současné době je prověřován na svobodě. Nákup gripenů prověřovala také česká protikorupční policie.

Smlouvu o nákupu gripenů v dubnu 2002 schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu Parlamentu. Po povodních v létě 2002 nakonec nová vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: Na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny přiletěly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.