V Brně shořela hala, kde se drtily odpady

Brno - V Brně-Líšni vyhořela dnes ráno hala společnosti ASA, která se zabývá likvidací odpadů. Nikdo nebyl zraněn. Škoda se odhaduje na 1,5 milionu korun. Plameny vyšlehly patrně kvůli technické závadě na drtiči průmyslového odpadu. Z haly stoupal hustý dým, který mohli sledovat lidé z Líšně a sousedních Vinohrad. Vzhledem k dobrým rozptylovým podmínkám ale neměla podle mluvčího hasičů Jaroslava Haida událost dopad na obyvatelstvo.

„Začalo hořet v drtiči odpadů, ze stroje se oheň přenesl na zásobník a do sousední haly o rozměrech přibližně dvacetkrát dvacet metrů,“ uvedl Jaroslav Haid. Stroj drtí spalitelný odpad, tedy plasty, textilie, dřevo a papír. Část tohoto materiálu se v zařízení vznítila a pak se po dopravníkovém pásu dostala do haly, kde se drť skladuje.

Bylo v ní asi tisíc metrů krychlových drtě a nákladní auto. Vozidlu ohořela plachta a podařilo se jej zachránit. Požár byl ohlášen před 08:00. Do 20 minut dostalo devět hasičských jednotek plameny pod kontrolu a zabránily tak šíření ohně. Celé dopoledne bude bagr vyvážet z haly drť. Hasiči ji dohašují. Drť prodává ASA jako palivo do cementáren. ASA patří k největším evropským firmám zabývajícím se nakládáním s odpady. V České republice působí od roku 1992. Její pracovníci zajišťují likvidaci odpadu pro téměř 1,2 milionu obyvatel.