V Moravskoslezském kraji se jízdné většinou nezvýší

Ostrava - V Moravskoslezském kraji se většinou nebude od ledna zdražovat jízdné v městské hromadné dopravě. Výjimkou je Ostrava, která plánuje zvýšit cenu jízdenek o jednu korunu. O zdražování uvažuje také Nový Jičín, jeho městská rada bude schvalovat ceny jízdného příští týden. Havířov, Karviná, Bruntál ani Frýdek-Místek zvyšovat cenu jízdenek nebudou. Některá města nebudou zdražovat jízdné kvůli dopadům ekonomické krize na obyvatele.

Jízdné v Ostravě podraží

V Ostravě patnáctiminutová krátkodobá jízdenka podraží ze stávajících 12 na 13 korun, šedesátiminutové jízdenky ze současných 20 na 21 korun. Dlouhodobé jízdné se zvýší v průměru o šest procent. Podle ostravského primátora Petra Kajnara souvisí navýšení cen jízdného s vyššími náklady, například rostoucími cenami elektrické energie a nafty.

Podle Kajnara se jeden rok jízdenky nezdražovaly a stejně došlo k úbytku počtu cestujících. Lidé přesedají do aut a hromadná doprava je využívána stále méně. Připomněl, že roční náklady na provoz tramvají, autobusů a trolejbusů jsou v Ostravě zhruba 1,5 miliardy korun. Přibližně půl miliardy se vybere od cestujících a zbytek, jednu miliardu doplácí město z vlastního rozpočtu.

V Havířově a Karviné nebudou měnit ceny jízdenek v MHD

Havířov nebude zdražovat zejména kvůli dopadům ekonomické krize na obyvatele. „Ekonomická situace našich obyvatel není příliš příznivá a také vzhledem k vysoké nezaměstnanosti v našem regionu v současné době neuvažujeme o navyšování cen jízdného v rámci MHD,“ sdělila mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková. Jízdenka nyní stojí v Havířově osm korun.

Také v Karviné zůstanou ceny MHD stejné. „Službu si objednáváme a kupujeme u ČSAD a zdražení město nechce,“ sdělila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Jednotlivá jízdenka stojí z čipové karty devět korun, při nákupu přímo u řidiče je za 14 korun.

V Novém Jičíně jízdenky podraží

Novojičínští radní přemýšlí, že by cenu jízdenky zvýšili o dvě koruny. „Zvažujeme zvýšení ceny za jednu jízdu v MHD z deseti na dvanáct korun, ale budeme o této věci jednat v nejbližších dnech. Pokud se na zvýšení shodnou radní i zastupitelé, platilo by od ledna 2010,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Milan Šturm. Podle něho by bylo cílem případného zdražení to, aby cestující začali více využívat čipových karet, díky kterým stojí jedna jízda šest korun.

V Bruntále zůstane jízdné stejné 

Město Bruntál cenu jízdného nezvedne. „Ceny zůstanou stejné jako v letošním roce - základní cena zůstává na pěti korunách,“ uvedl mluvčí bruntálského úřadu Jiří Ondrášek.

Frýdek-Místek také jízdné nezvýší

Frýdek-Místek také zvýšení jízdného zatím nechystá. „Naposledy jsme jízdné zvýšili letos 1. ledna z původních 5,60 korun na osm korun. Jízdenka zakoupená u řidiče nyní stojí 10 korun. Předtím město zhruba osm let jízdné nezvyšovalo,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.