Ještědská lanovka zdraží o čtvrtinu

Liberec – České dráhy sice ve vlacích ponechají v novém jízdním řádu stávající ceny jízdného, ale zdraží alespoň svou jedinou lanovku z Liberce na Ještěd. Za jednu jízdu zatím zaplatí cestující 60 korun, od půli prosince ale zdraží o rovnou čtvrtinu na 75 korun. Zpáteční jízdenka bude stát 120 korun. Držitelé zákaznické karty Českých drah budou mít slevu podobnou jako ve vlacích, takže je svezení jedinou českou kabinovou lanovkou vyjde na 55, resp. 90 korun, informoval mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Na lanovce bude nadále možné jezdit bez dalšího příplatku s časovou síťovou jízdenkou Českých drah (tzv. In-gold) nebo si koupit časovou jízdenku platnou pouze na lanovce.

Ještědská lanovka je v provozu od roku 1933, její současná podoba vznikla při rekonstrukci v letech 1971–1975. Jde o jedinou kabinovou lanovku v Česku a dnes již také poslední lanovou dráhu ve vlastnictví Českých drah.

Zdražení lanovky je zřejmě největší změnou, kterou nový jízdní řád v Libereckém kraji přináší. Jízdní řády se změní pouze minimálně. Výraznější změna by mohla nastat za rok, kdy převezme provoz na jedné trati od Českých drah dopravce Arriva, který zvítězil ve výběrovém řízení.