Wilders nevystoupí ani v paláci Aventin, pořadatelé hledají náhradní prostor

Praha - Kontroverzní nizozemský politik Geert Wilders nevystoupí ani v pražském paláci Aventin, který byl jako místo přednášky uveden na webu pořádajího serveru Eurabia.cz. „Tato přednáška se v prostorách paláce Aventin konat neměla a nebude. Tímto se od celé akce distancujeme,“ uvedla v prohlášení zástupkyně paláce Petra Salavová. Podle ní ani nikdo o uspořádání Wildersovy přednášky v paláci nepožádal. „Byli jsme třikrát ujištěni, že se tam akce může konat, zřejmě se zalekli mediálního tlaku,“ reagoval na nový vývoj senátor ODS Jiří Oberfalzer, který spolu se serverem Wilderse do Prahy pozval. Nyní se budou opět snažit pro nizozemského politika najít náhradní prostor. Wilder měl původně vystoupit v Senátu, po vlně kritiky ale byla přednáška zrušena.

Kontroverzní nizozemský politik má v Praze hovořit o svobodě projevu a islamizaci Evropy, přednáška má být jen pro zvané, a to kvůli omezené kapacitě sálu. Pozvánku prý obdržely předem vytipované osobnosti z řad politiků, publicistů či akademiků. „Z přednášky bude pořízena videodokumentace, a tak ti, kteří se jí nemohou osobně zúčastnit, budou moci na našem portálu celé vystoupení zpětně zhlédnout,“ dodal šéfredaktor webu Eurabia Edvard Steinský.

Wilders měl původně přednášet v Senátu na pozvání senátní mediální komise, jíž předsedá Oberfalzer, podmínkou pro účast byla pouze akreditace zájemců. Wilders měl v Senátu také promítnout svůj kontroverzní protiislámský film Fitna (Rozvrat), v němž spojil záběry z teroristických útoků po 11. září 2001 a protizápadní projevy, které doprovázejí recitace veršů z koránu. Po vlně kritiky ale většina členů komise svůj souhlas s touto akcí odvolala. Distancovali se od ní jak ODS, tak předseda Senátu nebo předsedové zahraničních výborů obou komor parlamentu za ČSSD, kteří Wildersovy názory označili za xenofobní.   

Předseda nizozemské protiimigrantské Strany pro svobodu Wilders, kritik politiky multikulturalismu, požaduje omezení vlivu Evropské unie a odmítá vstup Turecka do unie, usiluje o zastavení imigrace do Nizozemska a chce zakázat výstavbu mešit v zemi. Úspěch zaznamenala jeho strana v letošních volbách do Evropského parlamentu, v Nizozemsku skončila na druhém místě. Za své výroky proti islámu se má v lednu zodpovídat před soudem.