Fischer vybral nové ministry, evropské záležitosti dostal Juraj Chmiel

Praha - Premiér Jan Fischer zveřejnil jména nových členů svého kabinetu, kteří začnou úřadovat od pondělí. Novým ministrem pro evropské záležitosti bude český velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. Do čela ministerstva životního prostředí se postaví dosavadní náměstek ministra Jan Dusík. Funkci ministra a šéfa legislativní rady vlády dostane Pavel Zářecký. Fischer to oznámil po jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, se kterým jednal právě o Chmielovi. Prezident by měl nové ministry jmenovat v pondělí.

Obě dvě funkce, šéfa legislativní rady vlády a ministra pro evropské záležitosti, původně ve vládě zastával Štefan Füle. Ten však odchází, protože se stal českým kandidátem na eurokomisaře. O tom, že jeho funkce se rozdělí mezi dva ministry, se dohodly ODS a ČSSD. Zářeckého, který už ve vládě na tomto postu v letech 2005-2006 jednou působil, navrhla ČSSD, Chmiela zase občanští demokraté. Chmiel podle Topolánka splňuje podmínky odbornosti i nadstranickosti. I když je členem ODS, jako diplomat je podle Topolánka v politice neaktivní. Je to také podle něj člověk dobře obeznámený se zahraniční politikou. Do funkce nastoupí po ukončení své mise v Austrálii.

Kdo jsou noví ministři

  • Jan Dusík – 34 let. Byl lídrem Strany zelených v letošních eurovolbách. Pracoval v hnutí Brontosaurus a jako úředník při Evropské komisi.
  • Juraj Chmel - 49 let. Působil v OSN, vedl zastupitelské úřady v Africe, rok pracoval i v zahraničním odboru na Úřadu vlády.
  • Pavel Zářecký - 69 let. Vedl legislativní radu vlády v Paroubkově kabinetu, řídí katedru veřejné správy a práva na Vysoké škole mezinárodních vztahů.
Video Brífink po jednání Fischera a Topolánka
video

Brífink po jednání Fischera a Topolánka

Fischer se na schůzce s Topolánkem také dohodl na pravidelných schůzkách, a to i s lídrem sociálních demokratů Jiřím Paroubkem. Setkání by se měla konat jednou za 14 dní nebo za tři týdny, v závislosti na politické agendě. Premiér se s oběma předsedy bude setkávat zvlášť, zřejmě kvůli jejich vzájemným antipatiím. Topolánek už avizoval, že chce ještě do Vánoc s Fischerem probrat rozpočet a loterijní zákon.

Miko uzavírá agendu a odchází do Bruselu

Ministr životního prostředí Ladislav Miko finišuje před odchodem do Bruselu s úkoly, jejichž splnění si předsevzal před sedmi měsíci při nástupu do funkce. Ještě dnes bude podepisovat dohodu s Českomoravskou mysliveckou jednotou. V pondělí vládě předloží návrh adaptačních opatření proti klimatickým změnám. Přehlasování prezidentského veta zákona, který má umožnit účastníkům řízení EIA odvolat se k soudům, už ale nestihne. Sněmovna se pokusí prezidentské veto přehlasovat ve středu 2. prosince. To už bude dva dny ve funkci Mikův nástupce, nynější první náměstek Jan Dusík.

Miko na brífinku také zmínil dva své neúspěchy ve funkci: „Velmi mě mrzí, že se nepodařilo přesvědčit poslaneckou sněmovnu na dokončení práce na geologickém a horním zákoně. Druhou, kterou bych chtěl zmínit, byť není z naší dílny, ale kterou jsem považoval za významnou, je otázka víkendových jízd kamionů. Naše ministerstvo mělo jasný názor na páteční i nedělní omezení. Nakonec byl zvolen jiný postup, což považuji za náš neúspěch.“ Do Evropské komise, kde zastává pozici šéfa ochrany přírodních zdrojů EU, se Miko vrací, aby dodělal koncepční materiál týkající se ochrany biodiverzity v příštích deseti letech.