Pražští policisté kontrolují chodce

Praha – Policie se dnes v Praze zaměřila při dopravněbezpečnostní akci nejenom na řidiče, ale i na chodce. Podle mluvčí Andrey Zoulové je v ulicích více policistů než obvykle a zůstanou až do noci. Další podobné kontroly mohou řidiči a chodci v metropoli očekávat i v následujících dvou týdnech. Policie tak reaguje na statistiky nehodovosti v Praze, které považuje za nepříznivé. Na chodce se akce zaměřila i proto, že právě oni tvoří třetinu obětí, necelou polovinu nehod ale způsobili sami.

Ráno se policisté zabývali především přestupky, kterých se dopouštěli chodci. Upozorňovali je především na to, že nemají vždy absolutní přednost před dopravními prostředky. S policejními kontrolami se budou chodci setkávat také mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou. „Podle našich údajů se v této době na ulicích objevuje nejvíce lidí,“ vysvětlila mluvčí Zoulová.

Hlídky se ale budou po celý den zabývat také chováním řidičů. Zaměří se na všechny druhy dopravních přestupků. Večer pak plánují částečně uzavřít jednu z ulic v centru metropole, kde budou auta odstavovat a kontrolovat jejich majitele detailněji.

„Akce reaguje na nepříznivé výsledky nehodovosti a jejích následků,“ řekla mluvčí. Prověrky budou podle ní pokračovat celé dva týdny a poté je policisté vyhodnotí. „Chceme zjistit, zda se větší přítomnost dopravní policie v ulicích pozitivně odrazí na počtu dopravních nehod,“ upozornila.

Za prvních deset měsíců letošního roku se v Praze stalo přes dvanáct tisíc nehod. Při haváriích zahynulo od ledna do října 33 lidí, z toho třetinu tvořili chodci. Loni v Praze při dopravních nehodách zemřelo 38 lidí, v roce 2007 to bylo o pět lidí méně. Policie chce do konce listopadu prověřit všechna místa tragických nebo častých nehod a zhodnotit, jaká opatření by situaci zlepšila.