Kontroverzní politik a autor projektu TOP 09 - Miroslav Kalousek

Praha - Nově vzniklá strana TOP 09, kterou ihned od jejího vzniku provází veliký mediální zájem stejně jako rostoucí voličské preference, se někdy také označuje jako politický projekt jediné osoby - bývalého ministra financí a poslance Miroslava Kalouska. Ten se dnes stal 1. místopředsedou nové strany. TOP 09 vznikla odštěpením od mateřské strany KDU-ČSL, Kalousek reprezentaci nové pravicové konzervativní partaje postavil především na osobnosti bývalého ministra zahraničí a senátora Karla Schwarzenberga. On sám se do čela strany nepostavil, byť se může považovat za zkušeného politického matadora. Jeho politickou dráhu provází řada kontroverzí i významných politických kroků.

Do politiky vstupuje Miroslav Kalousek hned na začátku 90. let. Od poradce přes ekonomiku se dostal v roce 1993 do křesla náměstka ministra obrany. Jeho působení na ministerstvu provázela řada kontroverzních kroků, mezi nimiž se mediálně proslavil třeba armádní nákup nepoužitelných padáků za 200 miliónů, prošlých raket za 70 miliónů nebo třeba nepoužitelných součástek k tankům za dalších 15 miliónů. V roce 1998 usedá poprvé do poslanecké sněmovny, tehdy hájil barvy KDU-ČSL. Po znovuzvolení o čtyři roky později je šéfem rozpočtového výboru sněmovny.

V roce 2003 se stává předsedou KDU-ČSL. Po patovém výsledku voleb v roce 2006, se nejdřív snažil vytvořit vládu s ODS a zelenými. Po prvním krachu pak šokoval své spolustraníky i voliče, když kývnul na nabídku Jiřího Paroubka, aby lidovci zasedli po bok ČSSD v menšinové vládě, která by se opírala o podporu komunistů. 

Kalousek padl jako předseda lidovců, ministrem se ale stal

„Věřím, že voliči, kterým záleží na pluralitním volebním systému a na existenci malých stran, mě pochopí,“ nechal se tehdy slyšet Kalousek v hlavním zpravodajství ČT. Jeho postup vyvolal hned druhý den řadu protestů, ještě týž den celostátní výbor strany drtivou většinou hlasů ukončil jednání o vládě a Miroslav Kalousek rezignoval na funkci předsedy. „KDU-ČSL ujišťuje veřejnost, že po celé volební období se nezúčastní žádné vlády, která by jakkoliv záležela na hlasech komunistů,“ uklidňoval situaci Kalousek.

Miroslav Kalousek, 11. 6. 2009 o vzniku TOP 09:

„K rozhodnutí vytvořit novou stranu jsem dospěl už před mnoha měsíci a hlavním důvodem bylo zjištění, že v ČR chybí konzervativní demokratická strana.“

Ministerského křesla se ale nakonec dočkal, jako šéfa státní pokladny si ho v roce 2007 vybral za člena svého kabinetu Mirek Topolánek. Kalousek z pozice ministra financí hájil třeba zadání více než stomiliardové veřejné zakázky na odstraňování ekologických zátěží jediné firmě. Na ministerstvu vydržel až do pádu vlády, poté opouští za veliké nevole spolustraníků lidovecké řady, aby letos v červnu společně s dalšími bývalými členy založil novou politickou stranu - TOP 09.

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24