Schwarzenberg - kníže s dýmkou stojí v čele TOP 09

Praha – Tím, kdo nyní oficiálně vede novou pravicovou stranu TOP 09, je jeden z nejoblíbenějších politiků a někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Za vznikem konzervativní TOP 09 stojí zejména bývalý ministr financí a někdejší vlivný představitel KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Právě Schwarzenberg stojí v čele pražské kandidátky do voleb do Poslanecké sněmovny, kde z něj má asi největší strach pražská ODS, která v minulosti v Praze vítezila na celé čáře.

Schwarzenberg, který je od listopadu 2004 senátorem za volební obvod Praha 6, loni v červnu podepsal s americkou ministryní zahraničních věcí Condoleezzou Riceovou smlouvu o umístění radarové základny USA na území Vojenského újezdu Brdy. „Je pro mě veliká čest a veliká radost, že smím dneska podepsat tuto smlouvu se Spojenými státy. Tato smlouva je součást konzistentní politiky ČR. První úkol zahraniční politiky každého státu je zajistit bezpečnost svého státu. Tato smlouva nejenom zvýší bezpečnost České republiky, nýbrž také Evropy a celého euroatlantického prostoru,“ tak tehdy komentoval zásadní zahraniční krok české politiky té doby. Dnes je již projekt amerického radaru mrtvý. Prezident Barack Obama letos v září změnil obrannou strategii Spojených států.

Do křesla ministra zahraničí Schwarzenberg usedl za Stranu zelených, kterou podporoval až do voleb do Evropského parlamentu. Po neúspěchu zelených v evropských volbách se Schwarzenberg připojil ke Kalouskově projektu TOP 09. „Máme během let vydobytý politický kapitál, který teď vsadíme do hazardu, o kterém nevíme, jak dopadne,“ okomentoval své angažování Schwarzenberg. Právě Schwarzenberg se jako zástupce TOP 09 minulý týden zúčastnil i kongresu ODS.

Schwarzenberg dorazil na kongres ODS způsobem sobě vlastním

0„Pozve-li mě svobodná, osmnáctiletá k sobě, tak jsem vždycky velice šťastný z toho a vítám to. K tomu je ještě modrooká, což se mi také líbí. Takže svobodná, osmnáctiletá, modrooká je vždy lákavá.“

Před svoji politickou kariérou se věnoval řízení rodinného podniku, tedy hlavně lesnictví a údržbě svěřených památek. Působil i v řadě nadací, komisí a spolků, kde uplatňoval své zkušenosti z dlouholeté práce v mezinárodních vztazích.

Schwarzenberg se zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě

Narodil se 10. prosince roku 1937 v Praze. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. V jedenácti letech byl nucen s rodiči emigrovat do Rakouska. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. V 80. letech se zasazoval o dodržování lidských práv v Evropě. O otázce lidských práv jednal v bývalém Sovětském svazu, Bulharsku, Kosovu a také u nás. V roce 1989 byl v Československu nežádoucí osobou, a tak zde nemohl být. V roce 1991 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky, tuto funkci ale po dvou letech opustil.

Schwarzenberg byl mimo jiné čtyři roky předsedou dozorčí rady společnosti Jan Becher - Karlovarská becherovka. Do roku 2007 byl většinovým vlastníkem společnosti R-Presse, která vydává týdeník Respekt.

Karel Schwarzenberg je ženatý a má tři děti. Jeho rodině patří například zámek Orlík. K jeho osobě neodmyslitelně patří také dýmka.