Náměstek Zajíček jde od Peciny ke Kovářové

Praha - Novým náměstkem ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové bude od počátku prosince Zdeněk Zajíček, který dříve působil jako náměstek ministra vnitra. Do jeho působnosti bude patřit zejména oblast datových schránek v justici. Na vnitru se Zajíček zabýval elektronizací veřejné správy. Rezignoval poté, co mu ministr Martin Pecina odebral některé pravomoci.

„Zadání pro pana náměstka je jednoznačné, požaduji po něm, aby do měsíce provedl analýzu situace v oblasti datových schránek v justici,“ uvedla v tiskovém prohlášení Kovářová. Zajíček má podle ní určit hlavní problémy, které se objevily v souvislosti se zavedením schránek. Poté má navrhnout jejich vyřešení a případné legislativní změny.

Projekt datových schránek měl Zajíček na starosti i na ministerstvu vnitra. V říjnu však náměstek nominovaný ODS nepřijal nabídku dále na úřadu působit a odešel. Jeho nástupcem se stal frýdecko-místecký zastupitel za ČSSD Jaroslav Chýlek, který převzal agendu datových schránek a výběrových řízení na základní registry státní správy. Datovými schránkami se Zajíček zabýval i po svém odchodu z vnitra. Spoluzaložil občanské sdružení Egon Academy, které se chce zabývat osvětou a propagací elektronické komunikace se státními úřady.

Datové schránky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24