Vlaky se v sobotu vrátí do Mostů u Jablunkova

Mosty u Jablunkova (Frýdecko-Místecko) - Cestující se v sobotu opět dočkají obnovené vlakové dopravy v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku, která byla zastavena po vzniku kráteru nad zavaleným tunelem. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally v sedm hodin začnou po trati jezdit osobní vlaky a v 19:00 bude obnovena i nákladní doprava.

Dodal, že nejprve vlakové soupravy budou taženy pouze dieslovými lokomotivami, elektrický provoz by měl být obnoven až příští středu. Rychlost bude minimálně do středy snížena na 20 kilometrů za hodinu. „Pak se uvidí, zda se rychlost zvýší například na 50 kilometrů za hodinu,“ dodal Halla.

Situace v místě bude podle něj monitorována a také z tohoto důvodu bude nákladní doprava zahájena až o půl dne později než provoz osobních vlaků. „Nejdříve se samozřejmě bude monitorovat, co s tunelem dělá lehčí osobní doprava, a potom, až nasadíme mnohonásobně těžší nákladní dopravu, se to znovu přeměří,“ podotkl Halla.

Podle něj bylo propadem tunelu poškozeno i zesilovací vedení pro napájecí soustavu elektrického provozu. „To znamená, že elektrický provoz zatím ještě nebude zavedený. Musí se proměřit, zda je trolej, ze které lokomotiva bere proud, v tunelu v přesné poloze,“ vysvětlil Halla. Dodal, že nejprve se bude sledovat, zda jsou stabilní koleje a následně trolej.

Železniční dopravu na mezinárodní trati Mosty u Jablunkova - Čadca zastavila SŽDC kvůli zřícenému tunelu minulou středu. České dráhy spoje nahradily autobusy.