Úplatným policistům z Vratimova soud potvrdil tresty

Ostrava - Odvolací senát ostravského krajského soudu dnes potvrdil tresty deseti policistům z Vratimova na Ostravsku, kteří podle obžaloby nejméně v devatenácti případech brali úplatky od řidičů. Devět z nich má podmínku, jeden půjde do vězení. Soud mužům udělil i pokuty kolem třiceti tisíc korun.  Souzen byl původně i strážník Městské policie Šenov, který už dříve dostal podmínku. Do vězení odvolací soud znovu poslal hlavního aktéra případu Dalibora Radu, za mřížemi by měl strávit 28 měsíců. Rozsudky jsou pravomocné. Na vynesení konečného verdiktu dnes žádný z mužů nepřišel.  

„Tento rozsudek je možno respektovat, podle mého přesvědčení s ním ale nelze ve všech bodech souhlasit,“ uvedl pro ČT Radův advokát Tomáš Mutina s tím, že zvažuje dovolání. Podle soudce i státního zástupce byl Radův podíl na trestné činnosti skupiny výrazně nejvyšší a navíc byl nejčastěji členem hlídek, které se podle obžaloby nechaly zkorumpovat či o úplatek samy požádaly. „Z jeho strany to už bylo podnikání. Další pravidelný příjem k policejnímu platu,“ uvedl státní zástupce Alois Dlouhý.

Státní zástupce Alois Dlouhý:

„Hlavní pachatel, který byl odsouzen k nepodmíněnému trestu, si ze své policejní funkce udělal takovou vedlejší živnost. V celkem deseti případech zneužil svou pravomoc.“

Obžalovaní měli brát úplatky a zneužívat své postavení předloni v srpnu a v září. Po stížnostech řidičů je začali sledovat pracovníci Inspekce ministra vnitra, kteří do dvou služebních vozidlech namontovali i odposlechy. Největší sumu zřejmě policisté dostali od podnikatele, kterého přistihli za volantem pod vlivem alkoholu. Čtyři muži zákona po něm nejprve chtěli 30 000 korun, nakonec jim stačila třetina. Jindy dostali místo peněz alkohol. Celkem si údajně přišli na 35 000 korun.

Odsouzení muži pracovali u policie jako inspektoři nebo vrchní asistenti přes deset let. Od policie byli propuštěni už na začátku vyšetřování.

Záznam policejního odposlechu:

Policista 1: „Já mám odložených 17 litrů, jak jsme byli spolu … jsem si odložil, kdyby se nedařilo … dívej se, k tvým 17 když připočítám ještě … pět, sedm, deset, to máš 27 … 29.“

Policista 2: „Ty p… “