KSČM je proti omezování regionální vlakové dopravy

Praha - KSČM nesouhlasí s omezováním regionální železniční dopravy. Středočeský kraj pod vedením Davida Ratha plánuje příští rok na 11 tratích zastavit osobní dopravu úplně, na pěti ji výrazně omezit a na sedmi ji omezit částečně. Podle šéfa středočeských komunistů Stanislava Grospiče si od toho kraj slibuje úsporu 31 milionů. Jde tak o první větší roztržku mezi krajskou vládou ČSSD a komunisty, kteří ji ve středních Čechách drží u moci. Železniční doprava je podle komunistů záměrně znevýhodňována vůči automobilové.

„Pokud rada nenajde řešení do pondělního zasedání krajského zastupitelstva, kde to bude předmětem jednání, tak budou naši zastupitelé za KSČM navrhovat zachování objemu vlakokilemtrů, který byl pro rok 2009 a navýšení krajského příspěvku na zajištění regionální železniční obslužnosti o 10 milionů, tzn. z navrhovaných 905 milionů na 915 milionů,“ řekl Grospič.

Od poloviny prosince ubudou v regionech v průměru dvě procenta železničních spojů. V Královéhradeckém kraji to bude osm procent spojů. Grospič podotkl, že výrazné omezení se připravuje pro příští rok ve středních Čechách. Kraj pod vedením hejtmana a poslance Davida Ratha (ČSSD) si podle Grospiče slibuje úsporu 31 milionů. KSČM, která ČSSD drží ve Středočeském kraji u moci, omezení železniční dopravy nepodporuje.

Podle předsedy komunistických poslanců Pavla Kováčika by hejtmani neměli hledat úspory zrovna v železniční dopravě. K argumentům, že vlaky jezdí méně lidí, KSČM říká, že to způsobila hospodářská krize a růst nezaměstnanosti, které ale skončí.