Do Českých Budějovic se vrátí noční autobusy

České Budějovice - Českobudějovická radnice ustoupila velkému tlaku lidí, kterým se nelíbilo plánované rušení nočních autobusových spojů. Původním záměrem bylo škrtat v jízdních řádech a uspořit tak miliony korun. Radnice nakonec autobusy do nočního města pošle, cestující si ale za jízdenky připlatí, budou stát 30 korun. Podle opozice je ale cena příliš vysoká.

V Českých Budějovicích nahradí noční linky 52, 53 a 59 jediná, která bude mít číslo 50. Noční autobus pojede od 13. prosince a spojí nádraží s Rožnovem a levobřežními sídlišti. Bez spojení zůstanou Nemanice a Suché Vrbné. „Bude jezdit od 10 minut po půlnoci řádově do tří, čtyř hodin do rána,“ uvedl Bohumil Matouš z českobudějovického dopravního podniku.

Provoz na noční lince zajistí dva autobusy. Pojedou proti sobě každých 40 minut a podle českobudějovického primátora Juraje Thoma (ODS) bude na nich platit zvláštní třicetikorunové jízdné. Podle dopravců odpovídá vysoká cena nákladům. Je to dílčí úspěch, tak hodnotí opozice rozhodnutí radnice. Podle primátora jde o kompromis a osudu linky rozhodnou cestující.

Na provoz nočních linek neměla radnice peníze, a proto je na začátku listopadu zrušila. „Ta úspora se pohybuje v částce necelých čtyř milionů korun,“ uvedla náměstkyně českobudějovického primátora Ivana Popelová (ODS). Proti zrušení linek se zvedla mohutná vlna odporu.

Na noční lince neplatí časové předplatní jízdenky ani studenské slevy. Jízdenky zakoupené u řidiče na noční lince se již dále neoznačují, jsou nepřestupní a platí po celou dobu jízdy jednoho spoje dle platného jízdního řádu pro noční linku. Po dvou měsících provozu bude provedeno vyhodnocení a rozhodnuto o dalším provozování, nebo zastavení nočních linek.