Irák posiluje obchod s Českem a láká investory

Bagdád - Irák se snaží prezentovat jako nesmírně zajímavý stát pro zahraniční investice. A jeho obchod s Českou republikou vzrostl za první polovinu roku bezmála na půl miliardy korun. Kvůli sílícímu zájmu o další spolupráci plánuje naše ambasáda posílení ekonomické sekce. Irák ovládá třetí největší zásoby ropy na světě, disponuje levnou pracovní sílou a očekává mohutnou privatizaci. Nebýt teroristických útoků, únosů, politické nestability a korupce byl by Irák rájem byznysmenů z celého světa.

„Bezpečnostní situace není ideální, ale statistiky policie a tajných služeb jasně ukazují, že počet útoků výrazně klesá. Vítáme jakékoliv investice a ty české díky dobré tradici obzvlášť,“ uvedl irácký ministr zahraničí Hošjar Zibárí při příležitosti setkání s českým protějškem Janem Kohoutem, který je od úterka v Iráku na pracovní návštěvě.

„Jedním z dalších konkrétních výstupů návštěvy by mělo být urychlení procesu uzavření dvou důležitých smluv, a to je smlouva o zabránění dvojímu zdanění a smlouva o ochraně investic,“ informuje ministr Kohout.

Po pádu Husajnova režimu se v Iráku úspěšně uchytilo několik českých společností. Česká geologická služba nedávno získala milionový grant na hledání ložisek zlata a mědi na severu země. Společnost Gema Art se zase po rekonstrukci minaretu uchází o další restaurátorské kontrakty a Škoda má v zemi dva autosalony. Prozatím se Češi soustřeďují hlavně na irácký Kurdistán, a to kvůli lepší bezpečnostní situaci.

Traktory Zetor v Iráku dodnes platí za známku kvality

České firmy mají na co navazovat. Obchod kvetl zvláště v 80. letech a třeba traktory Zetor v zemi dodnes platí za známku kvality, stejně jako odborníci na geologický průzkum nebo zpracování ropy. Díky stabilně rostoucí ceně ropy má Irák dostatek prostředků pro zahraniční obchod. Je to zřejmé také na výměně s Českem, která za první polovinu roku vzrostla o polovinu, na 26 milionů dolarů.

Jestli se českým firmám podaří na tradici ve velkém navázat také v současnosti a podílet se tak na zhruba 6,5procentním ročním růstu iráckého hospodářství, záleží na dvou věcech: na zlepšení bezpečnostní situace a především na odvaze českých byznysmenů.

Traktor Zetor v Iráku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24